Narty biegowe - jak zacząć ?
Porady

Narciarstwo biegowe to pasjonująca aktywność zimowa, odpowiednia dla niemal wszystkich, oto przewodnik, który krok po kroku powie narty biegowe jak zacząć?

Sprzęt i wyposażenie:
Zdobądź odpowiedni sprzęt, w tym narty biegowe, buty i kijki. Istnieją różne rodzaje narciarstwa biegowego, takie jak narciarstwo rekreacyjne, turystyczne, narciarstwo biegowe backcountry oraz sportowe klasyczne i łyżwowe. Upewnij się, że wybierasz odpowiedni sprzęt do wybranego stylu.

Znajdź odpowiednie miejsce:
Poszukaj tras do narciarstwa biegowego w swojej okolicy. Wiele ośrodków narciarskich, parków i terenów rekreacyjnych oferuje przygotowane trasy do uprawiania narciarstwa biegowego. Sprawdź informacje w serwisie nordic-sport.pl oraz nartybiegowe.biz.pl

Naucz się podstaw:
Jeśli zaczynasz bieganie na nartach, dobrym pomysłem jest wzięcie kilku lekcji u certyfikowanego instruktora narciarstwa biegowego. Mogą nauczyć Cię odpowiednich technik dla wybranego stylu jazdy na nartach i pomóc uniknąć typowych błędów.

Ubierz się odpowiednio:
Ubieraj się warstwami, aby się rozgrzać, ale unikaj przegrzania. Zalecane są warstwy bazowe odprowadzające wilgoć, izolujące warstwy pośrednie i wiatroodporna warstwa zewnętrzna. Nie zapomnij o czapce, rękawiczkach i okularach przeciwsłonecznych. Zobacz porady zamieszczone na stronie > Jak ubrać się na narty biegowe

Na początku rozgrzej się:
Przed wyruszeniem na szlak wykonaj lekką rozgrzewkę, aby przygotować mięśnie do aktywności. Rozciągnij nogi, ramiona i plecy, aby zwiększyć elastyczność i zapobiec kontuzjom.

Zacznij od ćwiczenia równowagi:
Zacznij od płaskiego terenu, aby przyzwyczaić się do czucia nart. Ćwicz równowagę na jednej narcie na raz, jednocześnie ślizgając się na drugiej. Pomoże ci to rozwinąć stabilność i koordynację.

Styl klasyczny:
Zacznij bieg stylem klasycznym – narty poruszają się po równoległych torach. Jest podobny do naturalnego, szybszego kroku. Staraj się obijać nartą od śniegu oraz odpychaj się kijem naprzemiennie, lewa noga i prawa ręka. Kije wbijasz w śnieg na wysokości śródstopia nogi wysuniętej do przodu.

Styl łyżwowy:
Jest znacznie trudniejszy, zostaw go na później. Przypomina jazdę na łyżwach. Wypchnij jedną nartę na bok, jednocześnie ślizgając się po drugiej, podobnie jak podczas jazdy na łyżwach. Kijki odgrywają kluczową rolę w generowaniu ruchu do przodu i równowagi. Uwaga, nie można biegać stylem łyżwowym na nartach do stylu klasycznego a klasykiem na nartach do stylu łyżwowego.

Technika i praktyka:
Poświęć czas na ćwiczenie podstawowych technik. Skoncentruj się na przenoszeniu ciężaru, właściwym rozmieszczeniu kijów i znalezieniu rytmu, który Ci odpowiada.

Zacznij od łatwych tras:
Wybierz trasy, które pasują do Twojego poziomu umiejętności. Zacznij od krótszych, bardziej płaskich tras, zanim przejdziesz do bardziej wymagającego terenu..

Buduj kondycję i wytrzymałość:
Narciarstwo biegowe może być wymagające fizycznie, zwłaszcza gdy dopiero zaczynasz. Stopniowo zwiększaj czas trwania i intensywność sesji, aby zbudować wytrzymałość i siłę.

Pozostań nawodniony i odżywiaj się:
Zabierz ze sobą wodę i przekąski, aby pozostać nawodnionym i utrzymać poziom energii podczas jazdy na nartach.

 

Bezpieczeństwo przede wszystkim:
Zawsze podążaj za znakami i znacznikami szlaku. Bądź świadomy swojego otoczenia i warunków pogodowych. Ubierz się odpowiednio do pogody i poinformuj kogoś o planowanej trasie i przewidywanym czasie powrotu. Weź dodatkową odzież, latarkę, mapę papierową i naładowany telefon. Jedzenie na zapas. Jeżeli jesteś w górach zapisz sobie numery telefonów alarmowych do odpowiednich służb ratowniczych.

Wykup odpowiednie ubezpieczenie:
Jeżeli wyjeżdżasz w góry, zwłaszcza za granicę, wykup odpowiednie ubezpieczenie. Koszty akcji ratunkowej mogą być wysokie, zwłaszcza za granicą, wykup właściwe ubezpieczenie.

Baw się dobrze:
Narciarstwo biegowe to nie tylko świetny trening, ale także wspaniały sposób na spędzenie czasu na świeżym powietrzu w miesiącach zimowych. Zrelaksuj się, podziwiaj krajobrazy i baw się dobrze na szlakach.
Pamiętaj!
Narciarstwo biegowe wymaga praktyki, więc uzbrój się w cierpliwość podczas nauki i doskonalenia swoich umiejętności.

Narty biegowe długość.

Długość nart biegowych dobieramy do wagi narciarza. Każdy producent nart biegowych zamieszcza w katalogu informacje o doborze długości nart do wagi narciarza.
Dobrej jakości narty są oznakowane  indywidualną metką naklejaną w fabryce podczas procesu finalnego sprawdzania nart, tak np. dzieje się w fabryce nart Fischer. Ponieważ drewno jako surowiec naturalny może się w jakimś zakresie różnić się między sobą, można więc spotkać narty o tej samej długości ale różnej sztywności.

Przy niektórych bardziej zaawansowanych modelach sportowych, możemy spotkać na o tej samej długości, ale różnej sztywności, oznaczone np. jako Stiff, Extra Stiff, Medium lub niekiedy Soft. W tym wypadku chodzi aby zoptymalizować długość nart do wzrostu narciarza. Celem produkowania nart o różnej sztywności i tej samej długości jest właściwe skorelowanie wzrostu narciarza z długością nart.

Narty biegowe dobór długości.

Przy obecnej technologii produkcji nart biegowych nie jest już prawdą, że narty biegowe powinny być o 15 – 20 cm dłuższe od wzrostu narciarza. Długość nart biegowych dobieramy do wagi narciarza. Każdy producent nart biegowych zamieszcza w katalogu informacje o doborze długości nart do wagi narciarza. Dobrej jakości narty z rdzeniem drewnianym są oznaczane indywidualną metką naklejaną w fabryce podczas procesu finalnego sprawdzania nart, tak np. dzieje się w fabryce nart Fischer. Ponieważ drewno jako surowiec naturalny może się w jakimś zakresie różnić się między sobą, można więc spotkać narty o tej samej długości ale różnej sztywności. Co więcej przy niektórych bardziej zaawansowanych modelach sportowych, możemy spotkać na o tej samej długości, ale różnej sztywności, oznaczone np. jako Stiff, Extra Stiff, Medium lub niekiedy Soft. W tym wypadku chodzi aby zoptymalizować długość nart do wzrostu narciarza. Celem produkowania nart o różnej sztywności i tej samej długości jest właściwe skorelowanie wzrostu narciarza z długością nart.

Jak dobrać wysokość nart biegowych, czyli jaka długość narty biegowych

Długość nart biegowych,  co do zasady dobieramy do wagi narciarza według tabel zamieszczonych w katalogu producenta. Natomiast długość kijów dobieramy do wzrostu.

Jak dobrać narty biegowe do wagi

Jak dobrać wysokość nart biegowych, czyli jaka długość narty biegowych

Długość nart biegowych,  co do zasady dobieramy do wagi narciarza według tabel zamieszczonych w katalogu producenta. Natomiast długość kijów dobieramy do wzrostu.

Jak dobrać narty biegowe do wagi?

Narty biegowe zazwyczaj produkowane są w przedziałach długości co 5 lub rzadziej co 10 cm. Producenci nart informują w katalogach o zakresie wagi narciarza przy określonej  długości nart biegowych. Te zakresy wagowe częściowo zazębiają się przykładowo 184 cm, przeznaczone są dla narciarza o wadze 55-69 kg a narty 189 dla wagi 60-74 kg.

Jaka długość kijów na narty biegowe?

Jaka długość kijów na narty biegowe?
Optymalna długość kijków do narciarstwa biegowego zależy od stylu jazdy na nartach. W przypadku narciarstwa klasycznego długość kijków powinna być równa Twojemu wzrostowi (w cm) pomnożonemu przez 0,85. W przypadku jazdy na łyżwach długość kija powinna być równa wysokości ciała (w cm) pomnożonej przez 0,90. Do turystyki na narciarskiej i narciarstwa backcountry długość kijów wzrost x 0,85, można je dobrać krótsze o 5 cm.

Jakie narty biegowe dla początkujących?

Osoby wysportowane mogą zacząć na każdych nartach. Osoby mniej sprawne będą się lepiej czuły na nartach rekreacyjnych, które są relatywnie krótkie. Ci którzy chcą spacerować na nartach biegowych poza przygotowanymi trasami mogą wybrać narty Fischer Offtrack Spider. Poza trasami przygotowanymi najlepiej sprawdzą się narty turystyczne np. Sporten Favorit lub Alpina Energy ( szerokość 54 mm) lub  Fischer Offtrack Spider (szerokość 62 mm). Narty biegowe dla początkujących powinny mieć łuskę lub foki (skin).

Jakie narty biegowe do lasu?

Poza przygotowanymi trasami w lesie najlepiej sprawdzą się narty śladowe, czyli turystyczne. Są one szersze od nart biegowych przeznaczonych na trasy przygotowane, ponieważ nie powinny zapadać się w śniegu.  Powinny mieć szerokość minimum 50 mm i posiadać łuskę lub foki (skin).

Jak skręcać na nartach biegowych?

W czasie zjazdu możesz wypróbować najprostszą technikę czyli skręt płużny, podobnie jak w narciarstwie zjazdowym. Nogi lekko ugięte w kolanach, skręcając w prawo mocniej dociskasz prawą nartę, skręcając w lewo, dociskasz lewą. Możesz także przestępować, przestawiając narty w kierunku skrętu.

Czy jazda na nartach biegowych jest trudna.

Po pierwsze nie jazda tylko bieg. Na poziomie amatorskim bieg na nartach jest niezwykle łatwy, wręcz intuicyjny. A na poziomie zawodniczym, narciarstwo biegowe to naprawdę trudny sport. Nie musisz jednak być mistrzem, by czerpać radość z biegu na nartach.

Czym się różnią narty biegowe od skiturowych?

Narty skiturowe używamy na stromych podejściach i ambitnych zjazdach. Narty biegowe w łatwym terenie. Wyjątkiem są narty biegowe backountry, które są podobne do skiturów, jednak nie mocują pięty przy zjeździe dlatego nie są przeznaczone do stromych zjazdów.

Czym różnią się narty biegowe backcountry od nart biegowych turystycznych

Narty biegowe backcountry przeznaczone są do wędrowania w trudniejszym terenie i w głębszym śniegu poza przygotowanymi trasami. Najczęściej mają szerokość 60 – 112 mm i posiadają krawędzie stalowe i mocniejsze wiązania. Buty do nart BC przypominają buty trekkingowe, ponieważ przeznaczone są do dłuższej wędrówki. Mają też wzmocnione wiązania. Narty turystyczne przeznaczone są do  wędrowania poza trasami ale niezbyt trudnych warunkach śniegowo-terenowych.

Co to są narty backcountry

Jak wybrać buty do nart biegowych?

Po pierwsze właściwy system

Obecnie jest już nieco łatwiej ponieważ nastąpiło częściowe ujednolicenie systemów. Dominuje system podeszwy i wiązań NNN. Są to marki Fischer, Alpina, Rossignol. Drugi system to Prolink – czyli marki Salomon i Atomic. 
System NNN i SNS są kompatybilne, a więc do butów NNN możemy użyć wiązań Prolink a do butów w systemie Prolin możemy użyć wiązania NNN.

NNN i SNS

Zanim marki Salomon i Atomic przeszły na system Prolink to stosowały system SNS w różnych odmianach SNS Profil i SNS Piilot,
Jeżeli masz więc starsze narty i dokupujesz do nich buty lub do starszych butów dokupujesz nowe narty to systemy muszą być zgodne SNS Pilot do SNS Pilot, SNS Profil do SNS Profil.

buty do nart biegowych Alpina T5

Wędrowanie na nartach biegowych poza szlakami czyli narciarstwo biegowe backcountry.

Idealnym terenem do narciarstwa biegowego backcountry są Bieszczady, Beskidy a także liczne szlaki w Karkonoszach. Jeżeli zima jest śnieżna, to właściwie możemy wędrować w całej Polsce. Wędrówka na nartach backcountry poza szlakami pozostawi niezapomniane wrażenia.

Buty backcountry NNN BC

Narciartwo biegowe backcountry to wędrowanie na nartach poza przygotowanymi trasami. Stosowane są do tego szersze narty, takie które nie zapadają się w śniegu. Co więcej ze względu na trudny teren posiadają krawędzie stalowe. Ponieważ te narty są cięższe, wymagają wzmocnionych wiązań i odpowiednich butów czyli nart i wiązań w sytemie NNN BC.
Jeśli chodzi i wiązania to będę to wiązania Rotefella NNN BC a buty to najczęściej marka Alpina lub Fischer.

Buty Backcountry Alpina Alaska-50062-1

Buty i wiązania BC Rottefella Xplore

Rottefella Xplore™ – innowacja w dziedzinie sprzętu do narciarstwa biegowego backcountry, która znacznie poprawi Twoje możliwość jazdy na nartach BC. Rottefella Xplore™ zapewnia większą sterowalność nartami w każdym terenie i lepszą mobilność podczas zjeżdżania. Ciesz się nowymi możliwościami w narciarstwie backcountry. Dzięki wiązaniom Rottefella Xplore™ możesz odkrywać więcej.

Buty backcountry Fischer BCX Traverse Waterproof S37522
Jak ubrać się na narty biegowe?

Jak ubrać się na narty biegowe?

Ubieramy się lekko, odzież od narciarstwa zjazdowego nie nadaje się, jest za ciepła. Najlepiej wybrać odzież dedykowaną do narciarstwa biegowego; bielizna termoaktywna, bluza, spodnie lekkie, lekka kurtka, czapka nie za ciepła i rękawiczki. Aktywny biegacz ubiera się lżej niż narciarz rekreacyjny.

Jakie spodnie na narty biegowe?

Spodnie na narty biegowe powinny chronić przed chłodem i wiatrem, jednocześnie odprowadzać nadmiar ciepła i co ważne nie krępować ruchu. Najczęściej mają budowę panelową, przednia strona chroni przed wiatrem, z tyłu odprowadzają nadmiar ciepła. Więcej informacji  na stronie.

Jakie skarpety na narty biegowe?

Jakie skarpety na narty biegowe?

Spodnie na narty biegowe powinny chronić przed chłodem i wiatrem, jednocześnie odprowadzać nadmiar ciepła i co ważne nie krępować ruchu. Najczęściej mają budowę panelową, przednia strona chroni przed wiatrem, z tyłu odprowadzają nadmiar ciepła. Więcej informacji >  tu.

Jakie czapka na narty biegowe?

Czapka na narty biegowe nie powinna być zbyt ciepła. Optymalna będzie z materiału przepuszczającego w jedną stronę, do zewnątrz odprowadzającego pot, ale jednocześnie nie dopuszczającego do środka wiatru.
W zasadzie należy mieć dwie czapki zależnie od temperatury.

Jaka latarka na narty biegowe?

Jaka latarka do biegania na nartach?

Jaka latarka do biegania na nartach?
Narciarstwo biegowe to aktywność uprawiania w zimie gdy szybko robi się ciemno. Latarka czołowa do biegania jest niezbędna jeżeli nie chcemy ograniczać się ze względu na zapadający mrok. To także kwestia bezpieczeństwa, należy mieć więc dobrą latarkę na trasie. Nie stosuj latarki czołowej o zbyt wielkiej mocy, w zimie na śniegu nie jest to potrzebne. Zwróć uwagę na długi czas świecenia, to jest ważniejsze niż moc. Nie oślepiaj innych biegaczy.

Jakie okulary na narty biegowe?

Okulary przeciwsłoneczne na narty biegowe chronią przed intensywnym światłem słonecznym, także tym odbitym od śniegu. Fitr UV chroni przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym. Osłaniają oczy przed wiatrem a także przed gałęziami.– jest to szczególnie istotne podczas biegu nartach na rolkach lub na rowerze. Specjalne powłoki (zwłaszcza polaryzacyjna) poprawiają  wyrazistość widzenia i kontrast także w mgliste lub pochmurne dni.

Możesz wybrać okulary:
Zwykłe lub z wymiennymi soczewkami, które zmieniasz zależnie od warunków słonecznych.
Fotochromowe które samoczynnie dostosowują się do warunków słonecznych.
Z wyściełaną ramką – niektóre modele posiadają miękkie podkładki na ramkach, które zwiększają komfort użytkowania.
Dobrym rozwiązaniem są także okulary z unoszoną szybką. Szybka zamocowana jest na uchylnym zawiasie i łatwo jest ją unieść np. w chwili gdy zaparuje lub gdy wbiegniemy w głęboki cień lasu. Najczęściej ten typ okularów umożliwia wymianę soczewek.

Odpowiednio dobrane okulary polaryzacyjne, o właściwej barwie soczewek z poprawiają widoczność w mgliste i pochmurne dni.

Drink belt co to jest

Co to jest drinkbelt?

To kolejne pytanie w spawie narty biegowe jak zacząć. Dobrze mieć z sobą drinkbelt czyli pas biodrowy z butelką w osłonie termoizolacyjnej,  pojemność ok  1 litra. Butelka utrzymuje temperaturę  napoju przez 4 godziny. Możesz wybrać rodzaj zakrętki: z dziubkiem do picia, zwykłą lub z rozkładanym kubeczkiem. W pasie znajduje się także kieszeń na klucze, telefon i inne drobiazgi. Niektóre wersje pasów mają dodatkowo pas ledowy, który poprawia widoczność biegacza. W niektórych zestawach znajdziesz również małą latarkę ledową. To świetny gadżet dla miłośników aktywnego wypoczynku.

Plecak na narty biegowe

Drinkelt, plecak, czy pas biodrowy?

Na nartach biegowych warto zastanowić się nad wyborem między plecakiem, pasem biodrowym a torbą biodrową, w zależności od osobistych preferencji i potrzeb. Chociaż plecak może nie zapewniać idealnego komfortu podczas biegu na nartach, to jednak okazuje się nieodzownym akcesorium podczas dłuższych wyjść na śnieżne szlaki. Przydatny zwłaszcza wtedy, gdy warunki pogodowe mogą się zmieniać.

Plecak pozwala zabierać ze sobą dodatkową odzież na wypadek ochłodzenia. Dla osób, które łatwo się przegrzewają, warto w plecaku umieścić zapasową odzież termoaktywną i drugą bluzę. Nawet kurtka czy kamizelka ocieplana Primaloft mogą okazać się niezwykle przydatne.

Jeśli chodzi o zawartość plecaka, warto pomyśleć o praktycznych elementach. Mapa papierowa oraz latarka mogą okazać się niezbędne w przypadku nieprzewidywalnych sytuacji. Warto również pamiętać o nawodnieniu – napój i coś energetycznego do przegryzienia zwiększą wydolność podczas trasy.

Wreszcie, wybór między plecakiem, pasem biodrowym a torbą biodrową zależy od tego, co bardziej odpowiada twoim preferencjom i potrzebom. Wszystkie opcje mają swoje zalety i ograniczenia, więc warto dokładnie przemyśleć, jakie wyposażenie jest dla ciebie najważniejsze i jak możesz je najwygodniej przenosić podczas wspaniałego dnia na biegówkach.

Mamy nadzieję, że udało nam się zachęcić Państwo do zaczęcia przygody z narciarstwem biegowym.. Mamy nadzieję, że udało nam się odpowiedzieć na pytanie; narty biegowe jak zacząć?
Jeżeli jeszcze możemy w czymś pomóc, coś wyjaśnić to zapraszamy do nas do sklepu, a tych Państwa, którzy nie mogą nas odwiedzić zapraszamy do zakupów w naszym sklepie internetowym. Warto też w przypadku wątpliwości skontaktować się z nami telefoniczne przed zakupem, dzwoniąc pod numer 22 979-679-5.