Jak ubrać się na narty biegowe

Odzież na narty biegowe musi spełniać specyficzne wymogi

Podczas biegu czy nawet marszu turystycznego na nartach biegowych wytwarzamy dużo ciepła. Należy ubrać się tak, aby nie było nam zbyt gorąco.
Z tego artykułu dowiesz się jak ubrać się na narty biegowe.
Pamiętaj!
Odzież na narty biegowe musi spełniać specyficzne wymogi, chronić przed chłodem i wiatrem, umożliwić odprowadzanie nadmiaru ciepła i pary wodnej i jednocześnie być lekka i nie krępować ruchu.
Mimo tych specyficznych wymagań odzież biegówkowa może być wykorzystywana do innych celów np. do wędrówki pieszej, joggingu, na rower.

9 elementów odzieży i akcesoriów na narty biegowe.

Warstwa pierwsza – bielizna termoaktywna.
Warstwa druga – bluza techniczna.
Kurtka specjalna na biegówki.
Dodatkowa kamizelka w dni mroźne i na postoje.
Spodnie techniczne na narty biegowe.
Wariantowo spodnie krótkie lub spódnica zakładana na cienkie spodnie biegowe.
Czapka na narty biegowe.
Rękawiczki na biegówki.
Komin na szyję.

Niezbędne akcesoria:
Okulary na narty biegowe.
Plecak biegowy lub torba biodrowa




Lepiej początkowo odczuwać lekki chłód niż się przegrzać.

Podczas biegu czy nawet marszu turystycznego na nartach biegowych wytwarzamy dużo ciepła.
Należy ubrać się tak, aby nie było nam zbyt gorąco, lepiej jeżeli początkowo odczuwamy lekki chłód, który zniknie po krótkim czasie, niż przegrzać się w zbyt ciepłym ubraniu.
Należy pamiętać, by posiadać przy sobie dodatkową odzież, do założenia na postoju lub w przypadku ochłodzenia, zwłaszcza gdy wybieramy się na biegówki na dłużej.
Odzież na narty biegowe jest konstruowana jest w taki sposób, aby umożliwić odprowadzanie nadmiaru ciepła i jednocześnie nie dopuścić do schłodzenia organizmu. Dlatego kurtki, bluzy i spodnie mają z przodu wszyte panele wiatroodporne lub ocieplające, a z tyłu panele odprowadzające nadmiar ciepła i parę wodną.

Odzież na narty biegowe musi spełniać specyficzne wymogi

1. Warstwa pierwsza bielizna termoaktywna

damska bielizna termoaktywna na skitury

Pamiętaj!
Bielizna termoaktywna powinna być obcisła, dobrze przylegać do ciała by odprowadzać pot. Pomaga w zachowaniu optymalnej ciepłoty ciała i umożliwia odprowadzenie wilgoci na zewnątrz. Budowa bielizny termoaktywnej jest zróżnicowana, inna w strefie intensywnego wydzielania potu a inna w pozostałych miejscach. Powinna dobrze przylegać do ciała, jeśli jest luźna nie spełnia swojej funkcji. przylegać do ciała. Do jej wytworzenia stosowane są nie tylko ocieplające włókna poliestrowe ale także odprowadzające pot włókna z grupy Quick Dry. Dobrze, gdy zawiera również włókna srebra, mają one właściwości bakteriobójcze i eliminują przykre zapachy.

Pamiętaj!
Bielizna termiczna i termoaktywna to dwa różne rodzaje odzieży. Bielizna termiczna grzeje, ale nie ma zdolności do odprowadzania nadmiaru ciepła i potu.

2. Bluza warstwa druga (warstwa środkowa)

Bluza damska na biegówki

Jak ubrać się na narty biegowe – druga warstwa odzieży na biegówki to  bluza techniczna, potrzebna jest niemal każdych warunkach pogodowych, chyba że jest bardzo ciepło. Wtedy można zrezygnować z bluzy lub kurtki. Bluza najczęściej też ma z przodu panele przeciwwiatrowe lub ocieplające z Primaloft. Bluza może mieć niekiedy kaptur, a także otwór na kciuk.

3. Kurtka na biegówki

Kurtka na biegówki ma chronić przed chłodem i wiatrem, jednocześnie odprowadzać nadmiar ciepła i co ważne nie krępować ruchu. Kurtki sofshellowe bez membrany są najbardziej powszechnym i umiarkowanym cenowo rozwiązaniem. Kurtki membranowe powinny być dodatkowo wyposażone w panele wentylacyjne. Dodatkową zaletą kurtki mogą być odpinane rękawy, pozwalają chwilowo „przerobić” ją na kamizelkę.

3a. Dodatkowa kurtka lub kamizelka na postoje lub w bardziej mroźne dni.

Kurtka  lub kamizelka ocieplona Primaloftem.
Primaloft jest to materiał ocieplający o cechach zbliżonych do naturalnego puchu, ale nie nasiąkający wodą.
Kurtka ocieplona Primaloftem jest niezwykle lekka, po zdjęciu można ją złożyć do wszytego od spodniej strony kurtki specjalnego woreczka, zajmuje wtedy bardzo mało miejsca.

Kurtka ocieplana Primaloftem przydaje się podczas postojów. Jeśli jesteśmy zgrzani i zatrzymujemy się, choćby na niezbyt długi odpoczynek istnieje ogromne możliwość nadmiernego przechłodzenia się. Ubranie ciepłej kurtki lub kamizelki uchroni nas przed chłodem i możliwym przeziębieniem.
Mogą ją używać także osoby którym jest “zawsze zimno”, szczególnie te które na nartach biegowych poruszają się tempem spacerowym i nie grozi im przegrzanie.
Warto też zabierać ze sobą biegówki kamizelkę (bezrękawnik) ocieploną Primaloft. Może być ubrana we wstępnej fazie biegu, łatwo ją można zdjąć po rozgrzaniu się oraz ponownie ubrać podczas postoju.

Ważne!  Jak ubrać się na narty biegowe
Kurtki i bezrękawniki ocieplane Primaloft są niezwykle lekkie, po spakowaniu w woreczek mają niewielką objętość, łatwo jest więc mieć je przy sobie dla wygody i bezpieczeństwa.

4. Spodnie na narty biegowe

Dobre spodnie na narty biegowe:
Powinny mieć elastyczne panele na kolanach lub specjalne rozciągliwe zaszewki by nie utrudniać ruchu.
Wzmocnienie i wykończenie na dole nogawek po wewnętrznej stronie, chroni to je przed zniszczeniem i osiadaniem śniegu.
Wywietrzniki – dobre modele mają po zewnętrznej stronie na udach wywietrzniki zasuwane na zamki błyskawiczne.
Nogawki są rozsuwane w dolnej części ułatwia to zakładanie butów, zmianę skarpet itp.

Spodnie na narty biegowe powinny chronić przed chłodem i wiatrem, jednocześnie odprowadzać nadmiar ciepła i co ważne nie krępować ruchu. Warto też zastanowić się czy wolimy spodnie lekko dopasowane, czy elastyczne przylegające, czy może elastyczne przylegające z szelkami.

Spodnie z nogawkami rozpinanymi na całej długości
Spodnie na narty biegowe powinny chronić przed chłodem i wiatrem, jednocześnie odprowadzać nadmiar ciepła i co ważne nie krępować ruchu. Warto też zastanowić się czy wolimy spodnie lekko dopasowane, czy elastyczne przylegające, czy może elastyczne przylegające z szelkami.

Spodnie z nogawkami rozpinanymi na całej długości
Spodnie z nogawkami rozpinanymi na całej długości to rzecz potrzebna dla każdego, kto startuje w biegach narciarskich, ale nie tylko. Jeżeli bierzesz udział w zawodach biegowych to zapewne będziesz biegła lub biegł w lekkim stroju startowym. Problem, że zanim rozpocznie się bieg, w samym stroju startowym byłoby zbyt chłodno, należy więc założyć dodatkowe spodnie a potem sprawnie je zdjąć przed startem, bez zdejmowania butów. Tą możliwość dają spodnie z suwakami do rozpinania na całej długości od początku w pasie, aż do samego dołu nogawki. Podobnie łatwo można je założyć po zakończeniu zawodów. W naszej ofercie spodnie z całkowicie rozsuwanymi nogawkami to model Silvini Soracte Pro w wersji dla pań oraz w wersji dla panów.

4a. Spódnica na narty biegowe
Ocieplana spódnica do biegania Silvini Cucca
W mroźnie dni zwłaszcza podczas dłuższego zjazdu przy silnym mrozie, w cienkich spodniach sportowych lub getrach  może być zbyt zimno. Rozwiązaniem jest spódnica ocieplana syntetycznym puchem Primaloft,  zakładana na spodnie biegowe jako dodatkowa warstwa ocieplająca. Gdy okaże się już niepotrzebna można ją łatwo zdjąć, ponieważ ma suwak wzdłuż całej długości i spakować ją do kieszeni znajdującej się na wewnętrznej stronie. Spódnica Silvini Cucca nadaje się także do zwykłych biegów w mroźne dni.

4b. Krótkie spodnie na biegówki ocieplane Primaloftem

Szorty na biegówki ocieplane Primaloft
Osoby biegające aktywnie na nartach często wybierają obcisłe przylegające spodnie typu legginsy np. Silvini Movenza lub Silvini Rubenza. Tego typu spodnie dla wielu osób mogą się okazać zbyt chłodne. Wiele osób, też nie czuje się zbyt komfortowo w tego typu obcisłych spodniach. Rozwiązaniem są krótkie spodnie ocieplone Primaloftem. Są niezwykle lekkie ale także ciepłe. Wyposażone są w boczny suwak, który umożliwia zdjęcie tych spodni bez zdejmowania butów i nart. Wewnątrz spodnie wszyty jest specjalny woreczek do którego można je spakować. Ocieplane szorty do biegania w wersji jako damskie krótkie spodnie ocieplane  Silvini Pre a w wersji męskie krótkie spodnie na biegówki Silvini Sud.

Najlepsze spodnie na biegówki

Spodnie na narty biegowe Silvini Soracte przeznaczone do narciarstwa biegowego, skituringu, turystyki. Sprawdzą się na rowerze, łyżwach itp.

Szczególnie polecamy spodnie na narty biegowe  model Silvini Soracte oraz Slilvini Soracte Pro. Dopasowany krój, przód wykonany z wysokiej klasy membrany wodoodpornej i oddychalnej. Tylny panel elastyczny dobrze odprowadzający wilgoć. Swobodne ruchy i komfort termiczny. Silikonowe taśmy zapobiegają przesuwaniu się w okolicach kostki. Nogawki z suwakami – umożliwiają zakładanie spodni bez zdejmowania butów. Rozpinane wywietrzniki -gdy jest ci za gorąco – rozsuń wywietrzniki na udach. Na kolanach elastyczny panel – dynamicznie dopasowujący się do budowy kolana. 

 

Najlepsze spodnie na biegówki Silvini Soracte
Najlepsze spodnie na biegówki Silvini Soracte
Dla pań które chcą mieć szczególnie ciepłe spodnie polecamy model Silvini Termico – krojem zbliżony jest do modelu Soracte ale ocieplone są Primaloftem, materiałem o cechach zbliżonych do puchu. Ocieplone są całe spodnie z wyjątkiem łydek, aby umożliwić odprowadzenie nadmiaru potu.

Spodnie oferowane są także w wersji Soracte Pro z suwakami umożliwiającym rozpięcie całych spodni. Można je ubrać lub zdjąć nie odpinając nawet nart.
Soracte Pro damskie oraz Soracte Pro męskie

5. Czapka na narty biegowe

Czapka na narty biegowe nie powinna być zbyt ciepła. Optymalna będzie z materiału przepuszczającego w jedną stronę, do zewnątrz odprowadzającego pot, ale jednocześnie nie dopuszczającego do środka wiatru. Najczęściej czapka powinna mieć dodatkowe ocieplenie strefy uszu. W ciepłe dni wystarczająca może być opaska zamiast czapki, chociaż zapewne nie dla tych którzy biegną mniej dynamicznie. Trudno też ograniczyć się do jednej czapki, powinniśmy mieć dwie czapki, jedną na zwykłe warunki zimowe i mocniej ocieloną na silny mróz. W mroźne dni można na dodatkowo na głowę naciągnąć komin i na wierzch założyć czapkę. Podobnie można też dodatkowo ocieplić głowę opaską założoną pod czapkę.

6. Rękawiczki na narty biegowe

Leki rękawiczki na narty biegowe
Rękawiczki powinny być wzmocnione i strefie między kciukiem a palcem wskazującym, tam gdzie mamy najmocniejszy kontakt z rękojeścią kijów, brak wzmocnienia może skutkować obtarciem dłoni. Może przydadzą się rękawiczki w których na palcu wskazującym znajduje się wszywka umożliwiająca obsługę smartfona w rękawiczce. Z rękawiczkami, podobnie jak z czapką, warto mieć dwa warianty, na cieńsze na ciepłe dni i lepiej ocieplone na badziej mroźne warunki pogodowe.

7. Komin na szyję

Komin na szyję Silvini

Komin na szyję. Niezbędny niemal przy każdej pogodzie. Komin na narty biegowe nie może być zbyt ciepły, polarowy będzie za ciepły. Dobrze chroni szyję przed wiatrem i zimnem, może także osłaniać twarz. Podczas silnego mrozu komin można naciąnąć na głowę.

8. Okulary sportowe na narty biegowe

Okulary na narty biegowe OneWay Podium
Okulary sportowe na narty biegowe. Nie zapomnij o nich, dzień na biegówkach bez okularów może okazać się bardzo trudny. Chronią przed nadmiernym  światłem słonecznym, zwłaszcza, że jeszcze odbijającym się od śniegu. Dobre okulary chronią przed szkodliwym dla oczu promieniowaniem UV. Chronią przed wiatrem i ewentualnymi uderzeniami gałęzi. Można stosować okulary z wymiennymi soczewkami, które dobieramy zależnie od intensywności nasłonecznienia lub okulary fotochromatyczne, które same dostosowują się do warunków słonecznych. W pochmurne dni używamy soczewki w kolorze żółtym , poprawiają wtedy ostrość widzenia. Szczególnie efekt lepszego widzenia dają okulary z soczewkami polaryzacyjnymi. Dobrym rozwiązaniem są okulary z podnoszoną przyłbicą, mają mniejszą skłonność do zaparowywania, w razie potrzeby można też łatwo podnieść przyłbicę.

9. Plecak lub torba biodrowa z izolowaną termicznie butelką na napój.

Plecak na biegówk iOne Way Hydropack 1000
Plecak lub torba biodrówka Plecak choć nie jest specjalnie wygodny na biegówkach jest niezbędny przy dłuższym wyjściu w plener. Tam musimy mieć dodatkową odzież na wypadek gdy nastąpiło ochłodzenie. Osoby które mają skłonności do intensywnego pocenia się mogą zabrać dodatkową bluzę termoaktywną, bluzę na drugą warstwę lub kurtkę czy kamizelkę ocieplaną Primaloft. Co jeszcze włożyć do plecaka? Papierową mapę, latarkę, napój i coś energetycznego do przegryzienia.

Mamy nadzieję, że z tego artykułu dowiedzieliście się jak ubrać się na narty biegowe. Jeżeli możemy coś jeszcze wyjaśnić zapraszamy do nas.

Silvini odzież na narty biegowe

Kurtka na biegówki powinna, chronić przed chłodem i wiatrem, umożliwić odprowadzanie nadmiaru ciepła i pary wodnej i nie krępować ruchu. Kurtka na narty biegowe może być używana . do wędrówki pieszej, joggingu, na rower lub rolki.
W ofercie kurtki, firm Silvini,  Swix, Fischer.

Spodnie  na narty biegowe muszą chronić przed zimnem i wiatrem a jednocześnie umożliwiać odprowadzanie nadmiaru ciepła. Co ważne nie mogą krępować ruchu. Jaka powinny być spodnie na biegówki, jak wybrać odpowiednie? Porady i oferta, sklep sportowy specjalistyczny w Warszawie.

Bluza do druga warstwa ubierana na bielizną termoaktywną. W ciepłe dni można zrezygnować z bluzy lub z kurtki.

Podsumowanie

Najlepsza odzież do narciarstwa biegowego (narciarstwo XC) zależy od różnych czynników, takich jak warunki pogodowe, Twoje osobiste preferencje i intensywność Twojej aktywności narciarskiej. Oto ogólny przewodnik, który pomoże Ci wybrać odpowiednią odzież do jazdy na nartach XC:

Warstwa podstawowa: zacznij od odprowadzającej wilgoć warstwy podstawowej, która utrzymuje pot z dala od skóry. Poszukaj materiałów, takich jak wełna merynosowa lub tkaniny syntetyczne, które odprowadzają wilgoć i zapewniają izolację.

Warstwa izolacyjna: W zależności od temperatury możesz potrzebować warstwy izolacyjnej, aby uzyskać dodatkowe ciepło. Może to być polar lub lekka kurtka puchowa. Warstwa izolacyjna pomaga zatrzymać ciepło ciała, jednocześnie umożliwiając odprowadzanie wilgoci.

Warstwa zewnętrzna: wiatroodporna i wodoodporna lub wodoodporna kurtka jest ważna, zwłaszcza w wietrzne dni lub gdy istnieje ryzyko opadów. Ta warstwa pomaga chronić przed żywiołami i może stanowić kluczową barierę przed chłodem wiatru i mokrym śniegiem.

Spodnie lub getry: W dolnej połowie możesz wybrać między izolowanymi spodniami a rajstopami. Rajstopy są na ogół bardziej elastyczne i oddychające, a ocieplane spodnie zapewniają dodatkowe ciepło. Upewnij się, że są wiatroodporne i mają właściwości hydrofobowe.

Rękawiczki lub mitenki: Twoje dłonie są podatne na wyziębienie, więc zainwestuj w parę rękawiczek lub mitenek, które są przeznaczone do jazdy na nartach XC. Poszukaj opcji, które zapewniają dobrą zręczność, jednocześnie utrzymując ciepło dłoni.

Nakrycie głowy: Lekka czapka lub opaska zakrywająca uszy może pomóc w regulacji temperatury ciała. Rozważ noszenie cienkiej kominiarki, jeśli jest bardzo zimno.

Skarpety: Wybierz skarpety odprowadzające wilgoć wykonane z materiałów syntetycznych lub wełny. Unikaj bawełnianych skarpet, ponieważ zatrzymują wilgoć, co może prowadzić do zimnych stóp.

Obuwie: Odpowiednie buty do narciarstwa biegowego to podstawa. Powinny zapewniać ciepło, wsparcie i dobre dopasowanie. Upewnij się, że są kompatybilne z wiązaniami na nartach.

Okulary: okulary przeciwsłoneczne z ochroną UV mogą być pomocne w zmniejszaniu odblasków od śniegu i ochronie oczu przed promieniami słonecznymi.

Akcesoria: Nie zapomnij o elementach takich jak ochraniacze na szyję, które można podciągnąć, aby zakryć twarz, oraz cienkie rękawiczki z wyściółką, które można nosić pod głównymi rękawicami, aby zapewnić dodatkowe ciepło.

Pamiętaj, że nakładanie warstw jest kluczowe w przypadku odzieży do narciarstwa biegowego XC. Możesz dostosować swój ubiór do warunków pogodowych i poziomu wysiłku. Jeśli jeździsz na nartach w łagodniejszych warunkach, możesz nie potrzebować tak wielu warstw, jak w chłodniejsze dni. I odwrotnie, w ekstremalnie niskich temperaturach może być konieczne dodanie większej liczby warstw izolacyjnych.

Na koniec sprawdź prognozę pogody przed wyruszeniem w drogę i odpowiednio dostosuj swój wybór odzieży. Jeśli chodzi o zajęcia na świeżym powietrzu w niskich temperaturach, lepiej być nieco przetrenowanym niż niedostatecznie przygotowanym.

W zimie, wiosną i jesienią zawasze znajdziesz u nas coś ciekawego jako upominek dla osoby aktywnej.

  • Okulary słonecznie sportowe dla narciarzy biegowych, rowerzystów i wodniaków.
  • Chusty kominy Buff®, przydatne o każdej porze roku.
  • Kije do nordic walking, kije trekkingowe do wędrówki w górach.
  • Bukłaki zaczepiane na pasie biodrowym, utrzymują właściwą temperaturę napoju.
  • Lekkie plecki na rower, biegówki lub nordic walking.
  • Smar do nart to dobry i praktyczny upominek dla narciarza biegowego, zjazdowego i snowbordowca.
narty biegowe i rowery elektryczne
narty biegowe i rowery elektryczne
Kije nordic walking Leki sklep Warszawal
narty biegowe i rowery elektryczne

Co to jest narciarstwo biegowe backcountry?

narciarstwo backcountry

Narty biegowe backcountry posiadają krawędzie stalowe, których zadaniem jest zapobieganie ześlizgiwaniu się, ułatwieniu hamowania pługiem oraz ochrony nart przed zniszczeniem. Same narty są niezwykle trwałe, zbudowane z mocnych warstw drewna i laminatów, wyposażone we wzmocnione wiązania backcountry. Najczęściej mają łuskę która umożliwia podejście i powstrzymuje narty od cofania się. Mogą również mieć foki, pełnią one tę samą funkcję co łuska z tym, że „trzymanie” jest jeszcze bardziej efektywne, fokę można zdejmować przy długich zjazdach, aby nie hamować jazdy. Narty z foką są dostępne w dwu wariantach, z łuską i dodatkowo zakładaną foką oraz z gładkim ślizgiem, bez łuski, tylko z foką.
Do nart backcountry dedykowane są buty, przypominające nieco buty turystyczne, z tym że wyposażone w specjalną podeszwę z belką do łączenia z wiązaniami. Kije mają większe talerzyki by nie zapadały się w miękkim śniegu.

Narty biegowe backcountry. Jeśli lubisz piesze wędrówki wiosną, latem i jesienią to w zimie narty biegowe backcountry są właśnie dla ciebie. Narty backcountry przeznaczone do wędrowania poza trasami, idziesz tam gdzie chcesz, zarówno w górach jak i na nizinach.
Narty backcountry to nasza specjalność, w ofercie najbardziej znane  marki nart backcountry Fischer, Alpina, Sporten.

Posiadają krawędzie stalowe, których zadaniem jest zapobieganie ześlizgiwaniu się, ułatwieniu hamowania pługiem oraz ochrony nart przed zniszczeniem. Same narty są niezwykle trwałe, zbudowane z mocnych warstw drewna i laminatów, wyposażone we wzmocnione wiązania backcountry. Najczęściej mają łuskę która umożliwia podejście i powstrzymuje narty od cofania się. Mogą również mieć foki, pełnią one tę samą funkcję co łuska z tym, że „trzymanie” jest jeszcze bardziej efektywne, fokę można zdejmować przy długich zjazdach, aby nie hamować jazdy. Narty z foką są dostępne w dwu wariantach, z łuską i dodatkowo zakładaną foką oraz z gładkim ślizgiem, bez łuski, tylko z foką.
Do nart backcountry dedykowane są buty, przypominające nieco buty turystyczne, z tym że wyposażone w specjalną podeszwę z belką do łączenia z wiązaniami. Kije mają większe talerzyki by nie zapadały się w miękkim śniegu.