buty do nart biegowych

Prawda podstawowa! Najczęściej im droższe buty tym lepsze, wygodniejsze, lepiej chronią przed wilgocią i odprowadzają wilgoć z wnętrza buta. Na butach nie warto oszczędzać – w niewygodnych, mokrych lub zimnych butach narty biegowe nie będą fajne.
Przeczytaj nasz poradnik jak wybrać buty do nart biegowych.

Wybierając buty do nart biegowych powinny być dobrane odpowiednio do stylu i rodzaju biegu jaki zmierzamy uprawiać.

Buty do narciarstwa biegowego turystycznego i rekreacyjnego;
Buty do narciarstwa backcountry czyli do wędrowania na nartach biegowych w trudnym terenie i na dłuższych trasach;
Buty do narciarstwa biegowego sportowego – do stylu klasyczny lub dowolnego albo buty combi do obu stylów.

 

Czy buty posiadają membranę która pomaga w odprowadzaniu wilgoci na zewnątrz.
Dobrze jest, żeby ruch pięty w bucie był jak najmniejszy, w ograniczeniu swobodnego ruchu pięty pomaga profilowany zapiętek a także pasek zaciskający powyżej kostki.
Czy buty są dobrze ocieplone?

długość stopy mm

  rozmiar UK   

  rozmiar EUR  

251

6

39,5

256

6,5

40

260

7

40,5

264

7,5

41

268

8

42

272

8,5

42,5

276

9

43

280

9,5

44

284

10

44,5

288

10,5

45

293

11

45,5

297

11,5

46

302

12

47

306

12,5

47,5

310

13

48

316

14

49

323

15

50

długość stopy   

  rozmiar UK   

  rozmiar EUR  

224

3

35,5

229

3,5

36

233

4

37

238

4,5

37,5

242

5

38

247

5,5

39

251

6

39,5

256

6,5

40

260

7

40,5

264

7,5

41

268

8

42

Buty sportowe do nart biegowych
Buty sportowe do nart biegowych

Istnieją dwa podstawowe systemy wiązań butów do nart biegowych, wzajemnie niekompatybilne.
Jeśli masz już buty to musisz dobrać narty biegowe z wiązaniami pasującymi do tych butów i odwrotnie, jeżeli masz już narty z wiązaniami to musisz dobrać buty, które pasują do tych wiązań.
Oba systemy są porównywalne jeśli chodzi i parametry funkcjonalne.

Buty i wiązania w systemie NNN. Wiązania produkje firma Rottefella, Fischcher oraz Rossignol.  Kilka lat temu firmy Fischer i Rossignol wspólnie opracowały nowe wiązania Turnamic – jest ten sam system NNN. Buty w tym systemie produkuje firmy Alpina, Fischer, Rossignol, Botas modele Prolink oraz Salomon modele Prolink.

To wiązania Salomon oraz Atomic i buty firm Salomon, Atomic i Botas w systemie SNS Pilot i SNS Profil. Ten system staje się coraz mniej popularny, ustępuje miejsca systemowi NNN oraz Prolinik, który jest kompatybilny z NNN.

To nowy system wiązania Salomon i Atomica – jest kompatybilny z systemem NNN.

Buty  i wiązania backcountry w w systemie NNN BC. Wiązania produkuje norwerska firma Rottefella.
Wiązania produkuje norweska firma Rotelella a buty backcountry to przede wszystkim firma Alpina. Buty do nart biegowych backcountry produkuje także Fischer i Rossignol.

To nowy system wiązań backountry wprowadzony przez firmę Rottefella. Zapewnia lepszą strerowność.
Więcej na temat wiązań Explore czytaj >
tu

SNS-NNN
SNS-NNN
Buty do nart biegowych

Damskie buty do nart biegowych Alpina T5 Eve

Damskie buty do nart biegowych Alpina T5 Eve
Damskie buty do nart biegowych Alpina T5 Eve

Najbardziej zaawansowane buty backcountry do nart biegowych Alpina Alaska wykonane z nubuku, grub. 4,5 mm wzorowane na butach górskich. Sztywna skorupa butów, miękka cholewka z elastycznymi wycięciami umożliwia swobodny ruch stawu skokowego. Wyprofilowane zagłębienia na kostkę, anatomiczna wkładka, trzywarstwowa podeszwa doskonale izoluje od chłodu. Gumowa ochrona dolnej strefy butów. Membrana Alpitex – odprowadza wilgoć. Izolacja cieplna Thinsulate.
System NNN BC.

Buty do nart biegowych Alpina T5 Plus

Buty do nart biegowych Alpina T5 Plus
Buty do nart biegowych Alpina T5 Plus

Znakomite buty backcountry do nart biegowych z naturalnej mocnej skóry. Gumowa ochrona dolnej strefy butów. Z przodu dodatkowe wzmocnienia chroniące palce np. w przypadku uderzenia o kamienie czy korzenie. Izolacja termiczna Thinsulate chroni przed chłodem a jednocześnie dobrze odprowadza wilgoć. Średnia sztywność zapewnia dobrą kontrolę nart przy zjeździe i stabilność.
System NNN BC.

Buty do nart biegowych Alpina T30

Damskie buty do nart biegowych Alpina T30 Eve
Damskie buty do nart biegowych Alpina T30 Eve

Buty backcountry do nart biegowych. Wykonane z jednego płata naturalnej skóry grub. 3 mm. Fantastyczna jakość sprawia, że cieszą się dużą popularnością w Skandynawii. Są tak wygodne, że nie czujesz ich na stopach. Ocieplenie Thinsulate chroni nawet przed mrozem, membrana Alpitex zwiększa odporność na przemoczenie, nie zmniejszając jego oddychalności. Przód wzmocniony kevlarem zabezpiecza przed uszkodzeniem.
System NNN BC.

Damskie buty do nart biegowych Alpina T30 Eve

Buty do nart biegowych Alpina T30
Buty do nart biegowych Alpina T30

Buty backcountry do nart biegowych. Wysokie plastikowe boczne usztywnienie z klamrs zaciskową z zębatką mocno trzymają w kostce. Mechaniczna blokada pięty. Ocieplenie Thinsulate™ Insulation, oddychająca membrana Alpitex™ – wodoodporna i doskonale przepuszczalna, odprowadza wilgoć i dobrze izoluje. Wygodna wkładka anatomiczna. Neoprenowa osłona sznurowadeł. Wytrzymałe i odporne na wodę, świetnie trzymają się, szczególnie polecane są do narciarskiej wędrówki w górach.
System NNN BC.

Narty biegowe sportowe do dtylu klasycznego i do stylu dowolnego (łyżwowego). W ofercie narty najbardziej znanego producenta Fischer Sports. 

Narty biegowe turystyczne tzw śladowe,
Narty biegowe rekreacyjne,
Narty biegowe backcountry,
Narty biegowe sportowe,
Narty biegowe firm Fischer, Alpina, Sporten

Jeśli lubisz piesze wędrówki wiosną, latem i jesienią to narty biegowe backcountry są właśnie dla ciebie. Narty przeznaczone są do  backcountry do wędrowania poza trasami idziesz tam gdzie chcesz. 
W ofercie najbardziej znane  marki nart backcountry Fischer, Alpina, Sporten.

Narty biegowe turystyczne, tzw śladowe przeznaczone do biegania w terenie łatwym płaskim i na niewielkich pagórkach, do wędrówki poza trasami przygotowanymi, nadają się także na trasy przygotowane.

Jeśli lubisz piesze wędrówki wiosną, latem i jesienią to narty biegowe backcountry są właśnie dla ciebie. Narty przeznaczone są do  backcountry do wędrowania poza trasami idziesz tam gdzie chcesz. W ofercie najbardziej znane  marki nart backcountry Fischer, Alpina, Sporten.

Narty sportowe Fischer

Narty biegowe sportowe do dtylu klasycznego i do stylu dowolnego (łyżwowego). W ofercie narty najbardziej znanego producenta Fischer Sports. 

Buty do nart biegowych turystyczne Alpina i Fischer.
Buty Fischer Offtrack do dedykowane do serii nart lekkie backcountry Fischer Offtrack.
Słynne buty backcountry Alpina do do ambitnej turystyki narciarskiej.
Buty sportowe do nart biegowych Alpina i Fischer.

Wiązania do nart biegowych. Wiązania muszą być kompatybilne z butami. Wiele modeli nart dostarczane jest z fabrycznie zmontowanymi wiązaniami. Dominującym systemem w narciarstwie sportowym i rekreacyjnym i turystycznym jest NNN a w narciarstwie backcountry NNN BC czyli wzmocnione.

Kije do nart biegowych firm Leki, Fischer, Alpina, Komperdell. Szczególnie polecamy kije Leki z znakomitym systemem wypinania paska Trigger Shark. Stosowane są w sporcie wyczynowym ale przydatne są dla wszystkich.

Odzież na narty biegowe musi chronić przed chłodem i wiatrem, umożliwić odprowadzanie nadmiaru ciepła i potu a  jednocześnie być lekka i nie krępować ruchu. Po sezonie może być wykorzystywana np. do wędrówki pieszej, joggingu, na rower.
W ofercie kurtki, spodnie, bluzy, kamizelki, rękawice, czapki, kominy firm Silvini, Swix, Buff.

BLIZ skandynawska marka okularów sportowych W kolekcji słynny model l Proflip używany przez światową czołówkę biegową. Okulary sportowe BLIZ są nietłukące, wyjątkowo lekkie. Można je dopasować kształtu głowy. Okulary z polaryzacją i dają najlepszą widoczność przy w każdej pogodzie.

Plecaki na narty biegowe

Jeśli wychodzimy na biegówki na dłużej to niezbędny jest niewielki i lekki plecak z dobrą wentylacją na plecach lub butelka termiczna na pas (tzw. nerka lub drinkbelt). W ofercie plecaki biegówkowe Fischer i OneWay oraz butelki termiczne Swix, Leki, Fischer, OneWay, Toko.

Narty smarujemy by nie kleił się śnieg, by chronić ślizgi przez utlenianiem się. Narty bez łuski czy foki bez klistra w ogóle nie ruszą z miejsca. Musimy także czyścić i konserwować foki. Na poziomie amatorskim nie jest to trudne. W ofercie smary, zmywacze, klistry i narzędzia Swix i Toko.