wyprawy rowerowe

Jak przygotować się na wyprawę rowerową.

Jak przygotować się na wyprawę rowerową. Zaplanuj ciekawą trasą o racjonalnej długości. O czym trzeba pamiętać.

Oczywiste sprawy - kondycja, plan wyprawy, informacje o trasie, sprawy formalne, sprzęt.

Przed wyjazdem zadbaj o kondycję.
Pamiętaj też o takich banalnych sprawach formalnych związanych z codziennym życiem, opłać rachunki (zwłaszcza za telefon). Pomyśl o zabezpieczeniu finansowym na wypadek utraty gotówki lub karty. Kto i jak może ci przesłać jakieś pieniądze gdy znajdziesz się w potrzebie.
Pamiętaj o ubezpieczeniu na czas podróży.

Jak przygotować się na wyprawę rowerową
Zaplanuj trasę - wyprawa rowerowa to nie wyścig Tour de Pologne, długość trasy powinna być racjonalna.

Wyprawa to wycieczka, a więc zwiedzanie po drodze. Spotykam na trasie ludzi, którzy licytują się w jak krótkim czasie przejechali trasę Green Velo. Ci nieszczęśnicy pomylili wyprawę rowerową z Tour de Pologne. Na trasie można spotkać wiele ciekawych miejsc, warto je odwiedzić, zobaczyć, zakosztować, porozmawiać z ludźmi. To jest właśnie sens wyjazdu. Czasami warto zboczyć z trasy na punkt widokowy, odwiedzić rezerwat przyrody, wykąpać się w rzece lub jeziorze. Może warto zwiedzić skansen, wejść na ruiny zamku, a może zostawić na trochę rower i dzień popływać kajakiem? Nie naginaj się, ze musisz przejechać 100 km dziennie, czasami 30 km będzie znacznie lepsze. To jest właśnie sens wyjazdu a nie ilość nakręconych kilometrów.

Bezpieczeństwo na trasie

Leki – zabierz leki jeśli z jakich stale korzystasz. Zabierz apteczkę podróżną.
Środki higieny osobistej, weź to co niezbędne, unikaj zbyt dużych opakowań, weź higieniczne serwetki jednorazowe – może nie zawsze będzie możliwość kąpieli.
Pomyśl o zabezpieczenie bagażu na rowerze przed kradzieżą. Zabierz łańcuch do zabezpieczenia roweru. Weź mapę papierową – może okazać się niezbędna w pewnych okolicznościach. Latarka – może zapasowa bateria.
„Wydrukuj internet” – zrób sobie wydruk najważniejszych informacji, telefony alarmowe, telefony kontaktowe, miejsca noclegowe, konsulat itp.
Ubezpieczenie – przysługuje ci wprawdzie EKUZ, ale to może okazać się za mało. Wykup polisę na czas podróży i dojazdu, może też warto ubezpieczyć rower i bagaż.

Przygotuj rower.

Przygotuj się na drobne naprawy. Opanuj zdejmowanie koła, ściąganie opony, łatanie dętki, wymiana dętki. Naprawianie zerwanego łańcucha – weź skuwacz do łańcucha (a może zapasowy łańcuch).
Zabierz najważniejsze narzędzia rowerowe: łyżka do ściągania opony, klucz płaski 15 mm, łatki, zapasowa dętka, opaski zaciskowe (trytki), srebrną taśmę lepiącą (nie bierz dużej rolki), multitool czyli zestaw kluczy imbusowych i śrubokręt krzyżakowy. Nie zapomnij o smarze do łańcucha.
Naucz się naprawiać samodzielnie, możesz korzystać z filmów na YouTube.

Bagaż

Przygotuj sakwy i sakwy i torby rowerowe. Zaplanuj co gdzie i jak pakujesz, co na wierzchu o co na dnie.
Jeżeli wyprawa nie jest długa wystarczą sakwy rowerowe na tylnym kole i torba na bagażniku.
Przydatna będzie torba na kierownicę – tam włożysz niezbędne rzeczy „zawsze pod ręką”: portfel, sprzęt fotograficzny, latarka, ładowarka do telefonu lub solar power bank. Dobrze gdy torba ma na wierzchu komorę pod folią. Możesz tam mieć mapę, notatki lub smartfona, możesz także ładować solar power bank w czasie jazdy.

Sakwy rowerowe wyprawowe

Testowanie

Zanim wyjedziesz na wyprawę, wybierz się na wycieczkę w pełnym ładunkiem rowerowym i to więcej niż raz. Sprawdzisz czy wszystko jest OK, czy sakwy i torby są dobrze zamocowane, czy nie przeszkadzają w czasie jazdy. Okaże się, że może czegoś nie brakuje, albo coś jest zbyteczne. Popraw co trzeba i sprawdź jeszcze raz.

Jest OK – no to może jeszcze hamak

Wiesz jak miło położyć się i odpocząć w hamaku gdy po dłuższej jeździe boli d.. , plecy, ręce i nogi.
Udanej podróży.

Gdy już mamy rower to czas na wyprawy rowerowe

Rowery elektryczne turystyczne Warszawa

Rada – jeżeli nie masz doświadczenia rowerowego, to na pierwszą dalszą wyprawę wybierz się z doświadczonym organizatorem – wyspecjalizowanym organizatorem wypraw rowerowych. Poniżej polecamy kilku organizatorów wyjazdów rowerowych.

Zaletą wypraw organizowanych przez doświadczone firmy jest właśnie doświadczenie. Dobre zaplanowanie trasy i opracowana logistyka dojazdu na trasy. Podczas niektórych wypraw towarzyszy na bus czy autobus. Mamy rozwiązaną sprawę przewozu bagażu głównego. Często też – zwłaszcza w wysokich górach można być podwożonym pod najbardziej trudne podjazdy. To bywa nieraz naprawdę bardzo trudne. Organizatorzy mają możliwość zapewnienia także dobrych noclegów w bardziej korzystnych cenach.

Krakowsko-warszawskie biuro Horyzonty Horyzonty.pl

Działa od 2004 r. organizator wyjazdów dla osób ciekawych świata: miłośników przyrody, turystyki rowerowej, wędrówek i trekkingów górskich oraz dla zainteresowanych historią, kulturą i fotografią. Starannie przygotowane propozycje skierowane do tych, których nie zadowala pobieżne i pospieszne zwiedzanie, lecz którym radość i satysfakcję daje zgłębianie wiedzy o świecie.Wystarczy zajrzeć do katalogu tego biura by nabrać ochoty na wyjazd, to tylko kilka przykładów wypraw z Horyzontami.Od puszty do Tokaju

 • Wokół Karawanek Austria Słowenia
 • Rowerem nad Jezioro Bodeńskie – Austria Liechtenstein Niemcy Szwajcaria
 • Pośród fiordów Norwegii
 • W pogoni za Drakulą
 • Alpejskimi dolinami – Stubaital, Zilleratal, Otztal, dolina  rzeki Salzach, Grossarltal i malowniczy Salzkammergut.
 • Wzdłuż jezior Bawarii
 • Znad Wigier do Wilna
 • Rowerem w cieniu Dolomitów
 • Rowerem pośród winnic Alzacji
 • Toskania i Umbria
 • Zamki nad Loarą
 • Dzikie serce Europy Bośnia i Hercegowina
 • Rowerem wzdłuż wybrzeża Toskanii
 • Istria – rowerowa kraina Chorwacja, Słowenia
Jak przygotować się na wyprawę rowerową

Bird.pl Biuro Turystyki przyrodniczej i aktywnej

Założone w  1990 r. przez Macieja Zimowskiego, obecnie działa w Krakowie. Początkowo zajmowało – organizacja wycieczek dla zachodnioeuropejskich ptasiarzy, odwiedzających Polskę.
Działalność została poszerzona o imprezy studyjne, aktywne, specjalistyczne. Bird Service jest na polskim rynku jednym z pionierów takich form turystyki jak obserwacje dzikiej przyrody i wczasy rowerowe. Kilka tysięcy osób skorzystało z naszej oferty w ramach akcji “Podróże z przyrodą”, “Festiwale przyrodnicze” i “Europa na rowerze”.

W 2009 r. wprowadziło na polski rynek ofertę indywidualnych, wędrownych wczasów rowerowych w  i chcemy być numerem 1. w tej niszowej dziedzinie.

Największą w Polsce oferta europejskich wczasów rowerowych:

 • zorganizowanych grupach z przewodnikiem  w stałych terminach.
 • wyjazdy indywidualne, które można rozpocząć dowolnego dnia, biuro zapewnia rezerwację noclegów oraz transport bagaży między hotelami.

Oferta wczasów rowerowych wg regionów: 

Wczasy rowerowe w Polsce – Z biegiem Dunajca przez Podhale i Sądecczyznę, dookoła Wielkich Jezior Mazurskich, na polsko-czeskim pograniczu w sudeckich dolinach, na Pogórzu Przemyskim i na Roztoczu. Nie tylko poznasz swój kraj od ciekawej strony, ale spotkasz miłośników polskich krajobrazów, którzy przyjeżdżają na nasze imprezy z całego świata.  więcej….

Do sąsiadów na południe i na wschód – Cztery łyki bliskiej egzotyki: Kraje bałtyckie, Białoruś, zachodnia Ukraina oraz trasa przez wschodnią Słowację ku węgierskim nizinom.   więcej….

Czechy i Niemcy wschodnie – Doskonale przygotowane trasy rowerowe na Morawach, nad Łabą, Nysą, Werrą… W Turyngii, Saksonii, Meklemburgii, wzdłuż wybrzeża zachodniego Bałtyku i na wyspie Rugii.   więcej….

Austria i Węgry – Zwykle w stronę tych krajów kierujemy swoje zainteresowanie planując pierwszą rowerową wycieczkę zagraniczną. Austria to przede wszystkim słynny szlak naddunajski, ale także trasy nad alpejskimi jeziorami i w dolinach górskich potoków. Na Węgrzech m.in. Jezioro Nezyderskie i Balaton   więcej….

Niemcy Zachodnie – Trzy szlaki, których absolutnie nie można pominąć to trasy nad Jeziorem Bodeńskim, nas Renem między Moguncją i Kolonią, oraz nad Mozelą – z Trewiru do Koblencji. Ofertę uzupełniają dwie rowerowe pętle – w Bawarii i w Szwarcwaldzie.   więcej….

Niderlandy – W tym “raju dla rowerzystów” specjalnie dla polskich klientów przygotowaliśmy autorski program – Serce Holandii. Ponadto pętle wokół jeziora IJsselmeer, przez 11 miast Fryzji, oraz Belgia dla koneserów szlachetnego piwa i średniowiecznej architektury.   więcej….

Włochy – Zróżnicowana oferta od Tyrolu Południowego i Dolomitów, przez Nizinę Padańską i mierzeje wokół weneckiej laguny, do toskańskich cyprysów i Umbryjskich mieścin na skałach.   więcej….

Francja – Znane wszystkim zamki nad Loarą połączone są siecią szlaków rowerowych dzięki którym poznamy nie tylko popularne zabytki, ale dyskretny urok francuskiej prowincji. Ponadto we francuskim menu – Alzacja, Langwedocja i Prowansja.   więcej….

Wyspy Brytyjskie Anglicy twierdzą że ich ruch lewostronny jest jak najbardziej naturalny, o czym przekonamy się jeżdżąc na koniu lub na rowerze. Ostatnimi laty zainwestowano tam sporo w rowerową infrastrukturę. Warto polecieć np. do Szkocji albo do Suffolku.   więcej….

Rowerzysta-podroznik.pl ​- podróże rowerowe po Europie

Polska
Green Velo – Mazury i Warmia Gołdap, Węgorzewo, Bartoszyce, Lidzbark Warmiński, Pieniężno, Braniewo, Frombork, Elbląg.
Żuławy – kraina zaginionych wiatraków – delty Wisły i Mierzeja Wiślana.
Dolina Pałaców i Ogrodów Kotlina Jeleniogórska, Książański Park Krajobrazowy, Dolina Bobru.
Polska Góry Świętokrzyskie.
Austria
Podróż rowerowa Dolinami pod szczytami Alp
Park Narodowy Wysokie Taury
Austria, Niemcy Salzburg, Bawaria i Tyrol – Śladami Mozarta
Malowniczą krainą jezior Austrii i Bawarii z panoramą Alp w tle
Pojezierze Salzburskie, Górna Bawaria i Tyrol.

Austria, Czechy

Morawskie winne ścieżki
Południowe Morawy i Weinviertel – region, gdzie winiarstwo i wino od ponad dwóch tysięcy lat inspirowało lokalne tradycje, a praca w winnicach i w piwniczkach, do dziś dnia wyznacza rytm życia tamtejszych mieszkańców.

Austria, Włochy
Alpe Adria – transalp z Salzburga do Grado nad Adriatykiem.

Hiszpania
Między Ziemią a Niebem. Droga Św. Jakuba do Santiago de Compostela i Cabo Fisterra. Szlak francuski.
Hiszpańska Galicja – Tierra Mágica – podróż rowerowa.

Francja
Korsyka – Korsykańskie Vertigo
Korsyka – góra na morzu, zwana powszechnie l’Isle de Beauté, czyli piękna wyspa. Kręte drogi przyczepione do skalnych ścian, zawieszone nad turkusowymi wodami Morza Śródziemnego, oplatają Korsykę niczym pajęczyna.

Portugalia

Rota Vicentina – południowym wybrzeżem Portugalii
Z Lizbony do Przylądka St. Vincent (szlak terenowy; rower górski)
Siła w Spokoju Alentejo, Lizbona, Cabo da Roca, Sintra (szlak kulturowy).

Rumunia
Wycieczka rowerowa Bukowina i Maramuresz – historia żyje.