Buty do nartorolek

Buty do nartotolek

Ze względu na wysoką temperaturę oraz ocieplenie butów zimowych, w wiosną w lecie i jesienią, poczucie komfortu dają jedynie letnie buty do nartorolek. Są one nieocieplane i odpowiednie przewiewne.
Letnie buty do nartorolek wykonane są bez ocieplenia, posiadają siatkowe panele w celu zapewnienia wentylacji i odprowadzania nadmiaru ciepła. Niskie krótkie buty do nartorolek przeznaczone są do stylu klasycznego a wyższe z usztywnieniem powyżej kostki przeznaczone są do stylu łyżwowego.

Generalnie im więcej włókna węglowego (karbonu) użyto do konstrukcji buta, tym bardziej jest on zaawansowany.

W zimie i późną jesienią możemy używać do nartorolek standardowe buty do nart biegowych. Dlatego warto zadbać o to by wiązania w nartorolkach i nartach biegowych były w tym samym systemie.

Buty do nartorolek Warszawa

Buty do nartorolek w zimie

W zimie można z powodzeniem używać do nartorolek te same buty, które używamy do nart biegowych. Odpowiednio do stylu, a więc buty do stylu klasycznego i buty do stylu łyżwowego. Istnieją także buty combi do obu stylów, do nart mogą być OK, ale do nartorolek do biegu stylem łyżwowym nie specjalnie się nadają. Problem polega na trzymaniu w kostce i powyżej kostki oraz usztywnieniu w tych miejscach.
Narty przylegają bezpośrednio do śniegu całą szerokością, są więc relatywnie stabilne.

Koła nartorolek mają kontakt z nawierzchnią tylko w wąskiej środkowej części opony, co więcej stopa podniesiona jest o ok 4-5 cm od podłoża. Ten niestabilny układ wymaga odpowiednio sztywnego trzymania w kostce. Z tego powodu do stylu łyżwowego należy wybrać buty do stylu łyżwowego a nie combi.
Do biegu na nartorolkach techniką klasyczną należy używac buty do stylu klasycznego, niektórzy biegacze preferuję buty combi lub do stylu łyżwowego.

Buty do nartorolek w lecie

Z oczywistych względów nie da się biegać w lecie w zimowych butach.
Letnie buty do nartorolek wykonane są bez ocieplenia, posiadają siatkowe panele w celu zapewnienia wentylacji i odprowadzania nadmiaru ciepła. Niskie krótkie buty do nartorolek przeznaczone są do stylu klasycznego a wyższe z usztywnieniem powyżej kostki przeznaczone są do stylu łyżwowego.

Generalnie im więcej włókna węglowego (karbonu) użyto do konstrukcji buta, tym bardziej jest on zaawansowany.

Buty powinny mieć podeszwę usztywniona włóknem węglowym.
Druga cecha bytów do stylu łyżwowego to usztywnienie w kostce i powyżej stawu skokowego. Im wyżej poprowadzone usztywnienie tym buty są „bardziej zawodnicze’. Dobre skuteczne usztywnienie wykonane jest z użyciem wkładek usztywniających z włókna węglowego. Dobre trzymanie w kostce i lekkość butów są parametrami istotnymi dla osób biegających na poziomie zawodniczym, ale cenione są przez każdego biegacza.

Buty do nartorolek - uwaga pamiętaj o stylu biegu

Przy zakupie butów, należy zwrócić uwagę nie tylko na zgodność butów z wiązaniami (NNN lub SNS), ale także na zgodność butów ze stylem biegu do jakiego przeznaczone są nartorolki, a więc odpowiednio do stylu klasycznego lub stylu dowolnego (łyżwowego).

Nie zapomnij o ...

Pamiętaj także o kijach do natorolek. Kije do nart biegowych będą raczej za krótkie, jesteśmy przecież o parę centymetrów wyżej. Druga sprawa to końcówki, aby odpychać się od asfaltu lub betonu, kije muszą posiadać widiowe końcówki odporne na ścieranie. Posiadamy w sprzedaży kije do nartorolek.

Buty do nartorolek w naszej ofercie

W naszej ofercie buty do nartorolek słoweńskiej firmy Alpina oraz czeskiej firmy Botas.

Alpina to firma ze Słowenii, producent butów do nart biegowych, butów do nartorolek oraz obuwia trekkingowego dla backpakersów i turystów górskich. To także producent butów do narciarstwa alpejskiego.

W naszej ofercie buty do nartorolek słoweńskiej firmy Alpina oraz czeskiej firmy Botas.

Botas to czeska firma, znany producent butów do narciarstwa biegowego, hokeja, łyżwiarstwa figurowego, butów piłkarskich i słynnych outdorowych botasek.
Buty do nartorolek firmy Botas cieszą się ogromną popularnością wśród rolkarzy w wielu krajach Europy oraz USA i Kanadzie. Botas produkuje wysokiej jakości buty klasy amatorskiej oraz zawodnicze buty do nartorolek konstruowane w oparciu o karbon.

Zawodnicze buty do nartorolek

Z uwagi na skalę zainteresowania w stałej sprzedaży tylko podstawowe modele.
Bardziej zaawansowane modele zawodnicze dostępne są tylko na zamówienie, często buty do nartorolek zaawansowane modele muszą być zamawiane z dużym wyprzedzeniem (zwłaszcza od czasu zakłóceń produkcji spowodowanej przez covid-19).
W praktyce te najbardziej zaawansowane modele butów bezpiecznie jest zamówić ze znacznym wyprzedzeniem kilku miesięcy.

Buty do nartorolek klasyk Botas rollerski boots classic SNS Pilot czarne

Buty letnie do nartorolek klasyk Botas rollerski boots classic SNS Pilot czarne

Buty do nartorolek Alpina Combi

Buty letnie do nartorolek Botas Classic Roller Prolink (NNN) czarne
Buty do nartorolek klasyk Botas rollerski boots classic SNS Pilot czarne

Buty do nartorolek letnie, BOTAS summer Skate Roller SNS Pilot

Buty letnie do nartorolek Botas Classic Roller Prolink (NNN) czarne
Buty do nartorolek klasyk Botas rollerski boots classic SNS Pilot czarne

Buty do nartorolek letnie, BOTAS summer skate/uniwersalne Prolink / NNN

Buty letnie do nartorolek, BOTAS summer Skate Prolink / NNN

Buty letnie do nartorolek Alpina RCL Summer do stylu klasycznego, do wiązań NNN.

Buty letnie do nartorolek Botas Classic Roller Prolink (NNN) czarne
Buty do nartorolek klasyk Botas rollerski boots classic SNS Pilot czarne.

Buty letnie do nartorolek, BOTAS summer Skate Prolink / NNN.

BOTAS Skate Roller Prolink - kompatybilne z NNN

Podeszwa Prolink do wiązań w systemie Prolink kompatybilne z NNN. Klasa sport race przeznaczone do stylu łyżwowego. Wierzchnia część wykonana z tworzywa syntetycznego połączonego z oddychającym materiałem dla zapewnienia maksymalnej wentylacji. Sznurowadła i paski na rzepy VELCRO umożliwiają szybkie i łatwe zawiązanie i dopasowanie. Dwuelementowy mankiet z plastiku  usztywniający z wyprofilowaną pietą zapewnia dobre trzymanie na stopie, stabilność i  przekazywanie siły odbicia. Komfort wewnątrz buta zapewnia wzmocniona anatomiczna wkładka z perforacją dla lepszego odprowadzania ciepła i wilgoci. Podeszwa usztywniona płytą karbonową

Buty BOTAS rollerski boots classic Prolnik - kompatybilne z NNN

Podeszwą Prolink do wiązań w systemie Prolink kompatybilne z NNN. Styl klasyczny,  klasa zawodnicza. Do standardu wiązań NNN i Salomon Prolink. Pełna przewiewność, lekkość wyczynowa podeszwa z wkładką karbonową oraz fantastyczną konstrukcję i naturalne materiały idealney na zawody. Wewnętrzna wyściółka z siatki w celu zapewnienia dobrej cyrkulacji powietrza. Mocne sznurowanie dobrze trzyma pewnie buty.
Podeszwa usztywniona płytą karbonową. 
Waga 745 g (rozmiar 42).
Komfort wewnątrz buta zapewnia wzmocniona anatomiczna wkładka I z perforacją dla lepszego odprowadzania ciepła i wilgoci.

Buty Alpina RCL Summer do stylu klasycznego, do wiązań NNN

Buty Alpina RCL Summer do stylu klasycznego do wiązań NNN. Wygodna anatomicznie dostosowana wkładka. Stabilizacja pięty – zapiętek ma profilowany kształt, oraz blokadę na zawiesie, aby lepiej obejmować piętę i eliminować ruch stopy wewnątrz buta. Dobra wentylacja. Do wiązań w systemie NNN.

Buty Alpina RCO Race Summer, NNN do klasyka i łyżwy

Buty Alpina RCO Race Summer do wiązań w systemie NNN, sportowo-rekreacyjne do jazdy techniką klasyczną i łyżwową. Są dobrym rozwiązaniem dla narto-rolkarzy na klasycznych nartorolkach, którzy chcieliby bardziej podtrzymać kostkę. Zastosowano wysoce oddychające poszycie z siatki, żelowy zapiętek, system wiązania Elit i podeszwy Active Control, zapewniające precyzyjne dopasowanie i komfort. Dla zwiększenia stabilności w kostce wzmocniono otok górny i zostawano mocny wymienny rzep. W strefie pięty zastosowano regulowany 3 stopniowy system Heel Grip który poprawia trzymanie pięty w bucie.

Latarka czołowe może być niezbędna w czasie wieczornego treningu na nartorolkach. Może niezbędna na trasie trekkingu czy biwaku a także nie niemal zawsze w wielu różnych okolicznościach. Zobacz naszą ofertę.

Nartorolki bezpieczeństwo - jak zachować bezpieczeństwo na nartorolkach?

park, bench, night-3116883.jpg

Uzywaj kask - chroń glowę

Kask jest niezbędny, nigdy nie trenuj na nartorolkach bez dobrego i dobrze założonego kasku
Może warto też pomyśleć o ochraniaczach na kolana i łokcie, te części ciała są szczególnie narażone podczas upadku.
Rękawiczki – chronią dłonie przy upadkach, ale także przed obtarciem o kije biegowe.
Nie trenuj na drogach z ruchem samochodowym, wybieraj miejsca bezpieczne z minimalną ilością pieszych i rowerzystów. Najlepiej trenować na specjalnych rolkostradach, nie jest ich wile ale powoli budowane są kolejne.
Pamiętaj nartorolki nie mają hamulców – zachowuj bezpieczne odległości i przewiduj sytuację jak, jaka może zdarzyć się w każdej chwili.
Korzystaj z okularów sportowych, chronią oczy przed owadami i kurzem i wiatrem, poprawiają widzialność.

Bądź widoczny

Bądź dobrze widoczny w czasie treningu, – kolorowa kontrastowa odzież. Korzystaj z kamizelki odblaskowej, zwłaszcza po zmierzchu. Możesz korzystać z pasa biodrowego z izolowanym bidonem, pas wyposażony jest w świecący pasek LED One Way Drink Belt. Pomocne będą także odblaskowe elementy na odzieży – będziesz bardziej widoczny. Gdy zaczyna się ściemniać załóż na przedramię lub na kask z tyłu migające światło czerwone. Oświetlaj drogę lampą czołową, mocną ale bez przesady, tak abyś nie oślepiał innych. Zachowaj rozsądek – nie biegaj na nartorolkach w warunkach słabej widoczności – we mgle.

Oczywiście po zmroku warto korzystać z latarki czołowej > zobacz naszą ofertę.