Narty biegowe Fischer

Narty biegowe Fischer – najlepsza marka nart biegowych na świecie.
Fischer Sports GmbH to światowy lider w narciarstwie klasycznym i jedna z wiodących marek w narciarstwie alpejskim, znana z innowacyjności i najnowocześniejszych technologii. Firma Fischer jest również jednym z największych producentów wysokiej jakości kijów do hokeja na lodzie. Wizją Fischera jest bycie marką wybieraną przez sportowców zimowych poprzez wybitne produkty, stworzone z myślą o wiecznych chwilach i nowych poziomach indywidualnych osiągnięć.

Założona w 1924 r. w Ried im Innkreis w Austrii firma zatrudnia prawie 2000 osób, które dzielą się pasją i oddaniem sportom zimowym. Do dziś znajduje się tam  główna siedziba firmy. Produkcja odbywa się tam oraz w najnowocześniejszej na świecie fabryce w Mukaczewie na Ukrainie. Do firmy Fischer należą także dwie inni firmy: One Way, światowej sławy marka ze szczególnym uwzględnieniem narciarstwa biegowego zwłaszcza kijów znakomitych kijów do narciarstwa biegowego oraz Löffler, część grupy Fischer specjalizująca się w odzieży sportowej.

Firma Fischer produkuje narty biegowe w najwyższej jakości, w sposób zgodny z zasadami technologii, tu ma nic na skróty, tam gdzie powinny być stosowane tworzywa sztuczne – tam są stosowane tworzywa najwyższej jakości, tam gdzie powinno być stosowane drewno, tam jest odpowiednie drewno a nie substytuty. Faktem jest że, gdy oglądamy zawody Pucharu Świata w narciarstwie biegowym to możemy być pewni, że niemal wszyscy zawodnicy stają na podium z nartami Fischer. Wygrali bo nie tylko byli dobrze przygotowani kondycyjnie, ale także biegli na najlepszych nartach. 

Gdy oglądamy zawody w narciarstwie biegowym, niemal zawsze na podium stają zawodnicy trzymający w ręku narty biegowe Fischer. Od sezonu 2009/2010 narty biegowe Fischer bowiem po raz trzynasty z rzędu okazały się marką której zawodnicy zdobyli najwięcej medali.

Narty biegowe Fischer
Fotografia Nordic Focus Photo Agency
Narty sportowe Fischer
Fotografia Nordic Focus Photo Agency

Narty Fischer nieprzerwanie na podium od sezonu 2009/2010

Grupa Fitness to narty biegowe Fischer dla amatorów narciarstwa biegowego na poziomie od początkujących do zaawansowanych do bieganie przede wszystkim na trasach przygotowanych. To modele Superlite, Orbiter, Crusier, Apollo, Twin Skin Sport, Twin Skin Power i Fibre Crown. Możesz zastanawiać się co w tych nartach jest szczególnego? No właśnie chodzi o to, że narty z tej grupy są tak skonstruowane by dawać satysfakcję z biegu mimo niedostatku techniki biegowej.

Narciarstwo biegowe backcountry to najbardziej pasjonujący rodzaj narciarstwa biegowego, bowiem możesz uprawiać je wszędzie tam gdzie spotkasz śnieg. Wyobraź sobie wędrówkę na narach biegowych przez leśne polany, środkiem lasu lub prze górskie hale. Idziesz po zostawiając swój ślad na śniegu. Biegasz wędrujesz tam gdzie chcesz – poczuj wolność.
Ta grupa nart określana jest handlową nazwą adventure.

W tej grupie znajdziemy wiele modeli nart backcountry, które rożni przede wszystkim szerokość. Zasada jest bowiem taka, że im więcej śniegu tym szersze powinny być narty. Chodzi o to, że szersze narty mają większą powierzchnię, dzięki temu, nia zapadają się w śniegu.Na spacer po lesie na nizinach wystarczą nam narty o szerokości 62 mm – to model Fischer Spider 62.

Narciarstwo biegowe backcountry uważane jest bowiem za  najbardziej pasjonujący rodzaj narciarstwa biegowego. Wyobraź sobie wędrówkę na narach biegowych przez leśne polany, środkiem lasu lub prze górskie hale. Idziesz po zostawiając swój ślad na śniegu. Biegasz wędrujesz tam gdzie chcesz – poczuj wolność.
Ta grupa nart określana jest handlową nazwą adventure.

ADVENTURE OFFTRACK
Narty biegowe Fischer Advenuter Offtrack przeznaczone sa do biegu i zjazdów w górach.
Narty backcountry z tej z tej grupy są wyraźnie taliowane, czyli najszersze w strefie dziobów, zwężają się pod butem i nieco rozszerzają na końcu.
Jak możemy się domyślać ma to istotny wpływ na łatwość wykonywania skrętów, zwłaszcza w połączeniu ze zmniejszoną długością.
Jak już wspomniano wyraźne taliowanie ułatwia wykonywanie skrętów podczas zjazdu, zatem jeżeli zamierzasz wędrować w górach wybierz narty biegowe Fischer z grupy Adventure Offtrack
ADVENTURE 62 CROWN XTRALITE
SPIDER 62 CROWN XTRALITE
OUTBACK 68 CROWN/SKIN XTRALITE*
TRAVERSE 78 CROWN/SKIN XTRALITE*
EXCURSION 88 CROWN/SKIN XTRALITE*
S-BOUND 98 CROWN/SKIN*
S-BOUND 112 CROWN/SKIN*

Narty biegowe Fischer Spider 62

Narty biegowe ADVENTURE OFFTRACK SPIDER 62 CROWN XTRALITE

Narty biegowe Fischer Advenuter Offtrack przeznaczone są do wędrowania i zjazdów w górach.  Szerokość 62 mm. Posiadają krawędzie stalowe. Dadzą dużo satysfakcji także w terenie płaskim i pagórkowatym. Narty mieszczą się w przygotowanych torach. Do stosowania z klasycznymi wiązaniami NNN Fischer Turmamic i każdymi butami klasy turystycznej, choć Fischer dedykuje do nich specjalny model butów OTX Trail. .Z tego powodu to najbardziej popularne narty tej grupy.
Budowa – rdzeń drewniany, krawędź stalowa. Profil szerokości taliowania: 62-52-60 mm. Długości: 169, 179, 189, 199 cm

Narty backcountry Fischer Outback 68

Narty biegowe FISCHER ADVENTURE OUTBACK 68 XTRALITE

Narty biegowe Fischer Advenuture Outback 68 mm Crown/Skin Xtralite  przeznaczone są do biegu i zjazdów w górach. Szerokość 68 mm.  Posiadają krawędzie stalowe. Dadzą dużo satysfakcji na głębokim śniegu, choć na świeżym miękkim puchu lepie sprawdzają się narty szersze.  Na stromych podejściach można do nich założyć foki EASY SKIN MIX 50 rozmiar: 650 x 50 mm, mocowane poprzez specjalny zaczep. Narty nie mieszczą się w przygotowanych torach. Do stosowania z wiązaniami NNN BC i butami backountry.  To drugi najbardziej popularny model nart z grupy backcountry.
Budowa – rdzeń drewniany, krawędź stalowa. Profil szerokości taliowania: 68-59-64 mm. Długości: 169, 179, 189, 199 cm

Narty biegowe backcountry Fischer Traverse 78

Narty biegowe backcountry FISCHER ADVENTURE TRAVERSE 78 CROWN/SKIN XTRALITE

Narty biegowe Fischer Advenuture Traverse 78 mm Crown/Skin Xtralite  przeznaczone są do wędrowania i zjazdów w górach. Szerokość 78 mm.  Posiadają krawędzie stalowe. Szersze o 10 mm od modelu Outback znacznie lepiej radzą sobie na na głębokim śniegu,  Na stromych podejściach można do nich założyć foki EASY SKIN MIX 50 rozmiar: 650 x 50 mm, mocowane poprzez specjalny zaczep. Narty nie mieszczą się w przygotowanych torach. Do stosowania z wiązaniami NNN BC i butami backountry
Budowa – rdzeń drewniany
, krawędź stalowa. Profil szerokości taliowania: 78-61-69 mm. Długości: 176, 186, 196 cm.

Narty biegowe backountry Fischer Adventure Excursion 88 Crown Skin Xtralite

Narty biegowe backcountry FISCHER ADVENTURE EXCURSION 88 CROWN/SKIN XTRALITE

Narty biegowe Fischer Excursion 88 mm Crown/Skin Xtralite  przeznaczone są do wędrowania i zjazdów w górach. Szerokość 88 mm.  Posiadają krawędzie stalowe. Szerszokość 88 mm, to naprawdę sporo, pozwala zmierzyć się z mocno głębokim śniegiem. Na stromych podejściach można do nich założyć foki EASY SKIN MIX 35, 50 lub nawet 65 mm, długość 650 mm, mocowane poprzez specjalny zaczep. Im szersze foki tym mocniej wspomagają przy podejściu. Narty nie mieszczą się w przygotowanych torach. Do stosowania z wiązaniami NNN BC i butami backountry
Budowa – rdzeń drewniany
, krawędź stalowa. Profil szerokości taliowania: 88-68-78 mm. Długości: 159, 169, 179, 189 cm

Narty backcountry Fischer S-Bound 98

Narty biegowe backcountry FISCHER ADVENTURE S-BOUND 98 CROWN/SKIN

Narty biegowe Fischer S-Bound 98 Crown/Dual Skin Xtralite to idealne połączenie łatwości wykonywania skrętów i jazdy w terenie. Lżejszy rdzeń z drewna Paulownia ułatwia jazdę. Wyraźne taliowanie i uniesiony dziób ułatwiają skręcanie. Jeżeli łuska okaże się niewystarczająca na stromym podejściu  można założyć foki Easy Skin długości 65 cm lub foki Super Skin o pełnej długości nart. Foki zaprojektowane tak, aby można je było szybko założyć lub zdjąć Do stosowania z wiązaniami NNN BC i butami backountry
Budowa – rdzeń drewniany
, krawędź stalowa. Profil szerokości taliowania: 98-69-88 mm. Długości: 159, 169, 179, 189 cm

Narty backcountry Fischer S-Bound 112

Narty biegowe backcountry FISCHER ADVENTURE S-BOUND 112 CROWN/SKIN

Narty biegowe Fischer S-Bound 112 Crown/Dual Skin Xtralite to idealne połączenie łatwości wykonywania skrętów i jazdy w terenie. Lżejszy rdzeń z drewna Paulownia ułatwia jazdę. Wyraźne taliowanie i uniesiony dziób ułatwiają skręcanie. Jeżeli łuska okaże się niewystarczająca na stromym podejściu  można założyć foki Easy Skin długości 65 cm lub foki Super Skin o pełnej długości nart. Foki zaprojektowane tak, aby można je było szybko założyć lub zdjąć Do stosowania z wiązaniami NNN BC i butami backountry
Budowa – rdzeń drewniany
, krawędź stalowa. Profil szerokości taliowania: 112-78-95 mm. Długości: 159, 169, 179, 189 cm

ADVENTURE BACKCOUNTRY
Narty baccountry z tej grupy przeznaczone sa do wędrówki w terenie płaskim.
Narty z tej grupy wyróznia nieznaczne taliowanie, znacznie mniejsze niż w grupie Adventure Offtrack.
W terenie płaskim taliowanie nie jest potrzebne, brak wyraźnego taliowania i większa długość przekłada się więc na dłuższy ślizg z jednego odbicia co w konsekencj pozwala na łatwiesze pokonanie większych odległości.
Jeżeli zamierzasz wędrować na nartach w terenie raczej płaskim, poza szkakami to oznacza, że powinieneś wybrac narty biegowe Fischer z grupy Adventure Backcountry.
TRANSNORDIC 59 EASY SKIN XTRALITE*
TRANSNORDIC 59 TWIN SKIN XTRALITE
TRANSNORDIC 66 EASY SKIN XTRALITE*
TRANSNORDIC 66 CROWN XTRALITE
TRANSNORDIC 82 EASY SKIN XTRALITE*

Do nart backcountry stosujemy specjalne buty o wzmocnionej konstrukcji i zaczepami dostosowanymi do butów BC.

Buty backcountry Alpina Alaska
Buty backcountry Alpina Alaska

W sezonie 2022-2023 Fischer we współpracy z norweską Roteffellą wprowadził buty BC z nowym systemem wiązań Exploere.

Buty backcountry Fischer BCX Traverse Waterproof
Buty backcountry Fischer BCX Traverse Waterproof

Narty biegowe Fischer to wiele modeli dla wszystkich narciarzy biegowych o każdym stopniu zaawansowania i na bardzo rożne warunki terenowe i śniegowe.
W ofercie Fischera znajdziemy narty biegowe sportowe najwyższej klasy zawodniczej  to bez wątpienia topowy model Fischer Speedmax oraz
narty sportowe klasy amatorskiej.

Fotografia Nordic Focus Photo Agency

Jest kilka rodzajów nart biegowych, wybierając właściwe narty dla siebie należy uwzględnić:

rodzaj narciarstwa jaki zamierzamy uprawiać (sport, rekreacja, turystyka, zaawansowana turystyka).
poziom umiejętności.
ukształtowanie  terenu (płasko, góry, trasy przygotowane czy “na dziko”.
grubość pokrywy śnieżnej – poza trasami przygotowanymi – im grubsza pokrywa śnieżna tym szersze narty.

Podobnie jak z rowerami, inny rower do jazdy w górach, inny w wyścigu szosowym a jeszcze inne do jazdy po mieście.

Długość nart dobieramy do wagi oraz pomocniczo do wzrostu.

Niewłaściwe dobrane narty – czyli za sztywne (za długie) lub za miękkie (za krótkie) do naszej wagi spowodują, że albo nie będziemy się mogli odbić – czyli podczas fazy odbicia będziemy się cofali. Jeżeli narty będą zbyt miękkie (za krótkie) to w fazie ślizgu będą szorowały strefą odbicia po śniegu.

Długość nart zależna jest od cech danego modelu, może np okazać się, że dla wagi np 80 kg klasyczne narty turystyczne będą miały długość 195 cm a inny model dla tej samej wagi 176 cm.

Na koniec, choć może to się wydawać nieco śmieszne, musimy zastanowić się jak je będziemy przewozić w samochodzie, na dachu czy w boksie dachowym.
Jeżeli mamy boks dachowy od nart zjazdowych , to może on okazać się za krótki.
Długość nart zależna jest od cech danego modelu, może np okazać się, że dla wagi np 80 kg klasyczne narty turystyczne będą miały długość 195 cm a inny model dla tej samej wagi 176 cm.

Narty biegowe backcountry

Narty biegowe turystyczne tzw śladowe przeznaczone do biegania w terenie łatwym płaskim i na niewielkich pagórkach, do wędrówki poza trasami przygotowanymi, nadają się także na trasy przygotowane.

Narciarstwo biegowe backcountry to najbardziej pasjonujący rodzaj narciarstwa biegowego. Narty biegowe backcountry przeznaczone są dla tych, którzy lubią wędrować poza przygotowanymi trasami przez lasy, polany, hale, także w terenie trudnym. Są to szersze narty, najczęściej ze stalowymi krawędziami, Umożliwiają wędrówkę w głębokim śniegu lub zjazd przez górską halę. Narty biegowe backcountry – pojawiają się coraz szerze modele – podobne do tych stosowanych w narciarstwie skiturowym, granica między narciarstwem biegowym backcountry a skituringiem zdaje się nieco zacierać.
Do nart biegowych backcountry stosowane są bardziej masywne wiązania narciarskie NNN BC oraz odpowiednie buty ze wzmocnionymi zaczepami. 

Narty biegowe rekreacyjno-sportowe zbliżone do nart sportowych, jednak nieco szersze i trochę krótsze, wybaczają niedoskonałość w technice, przeznaczone do biegu na trasach przygotowanych.

Narty biegowe sportowe przeznaczone do biegu sportowego na trasach przygotowanych. Zależnie o stylu biegu, dzielą się na narty do stylu klasycznego oraz do stylu dowolnego (styl łyżwowy).

Narty biegowe turystyczne, tzw śladowe przeznaczone do biegania w terenie łatwym płaskim i na niewielkich pagórkach, do wędrówki poza trasami przygotowanymi, nadają się także na trasy przygotowane.

Jeśli lubisz piesze wędrówki wiosną, latem i jesienią to narty biegowe backcountry są właśnie dla ciebie. Narty przeznaczone są do  backcountry do wędrowania poza trasami idziesz tam gdzie chcesz. W ofercie najbardziej znane  marki nart backcountry Fischer, Alpina, Sporten.

Narty biegowe sportowe do dtylu klasycznego i do stylu dowolnego (łyżwowego). W ofercie narty najbardziej znanego producenta Fischer Sports. 

Buty do nart biegowych turystyczne Alpina i Fischer.
Buty Fischer Offtrack do dedykowane do serii nart lekkie backcountry Fischer Offtrack.
Słynne buty backcountry Alpina do do ambitnej turystyki narciarskiej.
Buty sportowe do nart biegowych Alpina i Fischer.

Wiązania do nart biegowych. Wiązania muszą być kompatybilne z butami. Wiele modeli nart dostarczane jest z fabrycznie zmontowanymi wiązaniami. Dominującym systemem w narciarstwie sportowym i rekreacyjnym i turystycznym jest NNN a w narciarstwie backcountry NNN BC czyli wzmocnione.

Kije do nart biegowych firm Leki, Fischer, Alpina, Komperdell. Szczególnie polecamy kije Leki z znakomitym systemem wypinania paska Trigger Shark. Stosowane są w sporcie wyczynowym ale przydatne są dla wszystkich.

Odzież na narty biegowe powinna  chronić przed chłodem i wiatrem, umożliwić odprowadzanie nadmiaru ciepła i pary wodnej i jednocześnie być lekka i nie krępować ruchu. Mimo tych specyficznych wymagań odzież biegówkowa może być wykorzystywana do innych celów np. do wędrówki pieszej, joggingu, na rower.

BLIZ – skandynawska marka okularów sportowych. Model Proflip cieszy się popularnością wśród światowej czołówki biegaczy. Pakowane w bezpieczne etui a marka łączy wyrafinowane wzornictwo z zaawansowanymi technologiami. Są one nietłukące, niezwykle lekkie i można je dopasować do kształtu głowy. Modele z polaryzacją, zapewniają optymalną widoczność w różnych warunkach pogodowych.

Plecaki i pasy biodrowe na biegówki

Jeśli wychodzimy na biegówki na dłużej to niezbędny jest niewielki i lekki plecak z dobrą wentylacją na plecach lub butelka termiczna na pas (tzw. nerka lub drinkbelt). W ofercie plecaki biegówkowe Fischer i OneWay oraz butelki termiczne Swix, Leki, Fischer, OneWay, Toko.

Narty smarujemy by nie kleił się śnieg, by chronić ślizgi przez utlenianiem się. Narty bez łuski czy foki bez klistra w ogóle nie ruszą z miejsca. Musimy także czyścić i konserwować foki. Na poziomie amatorskim nie jest to trudne. W ofercie smary, zmywacze, klistry i narzędzia Swix i Toko.