narty biegowe
turystyczne i rekreacyjne

Narty biegowe turystyczne i rekreacyjne sklep stacjonarny i internetowy Warszawa. Najciekawsza oferta biegówek na rynku. Fischer, Alpina.
Narty biegowe turystyczne i rekreacyjne sklep Warszawa Biegówki Lepsza Strona Zimy – narty biegowe sklep stacjonarny i internetowy Warszawa. Sklep prowadzony przez pasjonatów. Nie wciskamy kitu – znamy się na narciarstwie biegowym  i innych amatorów biegówek traktujemy z powagą.
Zapraszamy
Narty biegowe sklep stacjonarny i internetowy Warszawa

Narty biegowe rekracyjne

Narty biegowe turystyczne  przeznaczone są dobBiegania i spacerowania poza trasami przygotowanymi w łatwym terenie, przy niezbyt grubej pokrywie śnieżnej oraz niewielkim nachyleniu terenu.biegania i wędrowania na trasach przygotowanych jednak wtedy, gdy nie występuje oblodzenie a także przy oblodzeniu, ale należy liczyć się z trudnościami przy hamowaniu.

Narty biegowe rekreacyjne – nazywane także fitness  przeznaczone są do biegania i wędrowania na przygotowanych trasach, są nieco krótsze od turystycznych i sportowych i łatwiejsze w opanowaniu.

Poza trasami przygotowanymi mogą być mniej dogodne, ponieważ są nieco węższe i krótsze od turystycznych, łatwiej mogą zapadać się w śnieg.

Narciarstwo biegowe

Powiedzmy szczerze, zima to nie najładniejsza pora roku, zimno, ciemno, ślisko. Trzeba odśnieżać samochód, skrobać szyby, słowem nic fajnego. Jeżeli  poznasz uroki narciarstwa biegowego, to będziesz z tęsknotą czekał na zimę. Niemal każdy, kto choć raz spróbował, polubi narciarstwo biegowe. Jedni będą uprawiali bieganie sportowe, inni wybiorą się z rodziną lub znajomymi  by powędrować na biegówkach po lesie, jeszcze inni będą chcieli wędrować na szerokich nartach biegowych backcountry w trudniejszym terenie.
Biegówki to także niezwykle towarzyski sport, biegacze mają zawsze dużo sympatii do innych – narciarstwo biegowe wytwarza pozytywną energię.

Narty turystyczne, rekreacyjne a może narty biegowe backcountry, które będą bardziej odpowiednie? Jeżeli mamy ochotę na turystyczną wędrówkę na nartach to  powinniśmy zastanowić się, czy będziemy korzystali z nart w rejonie gdzie grubość pokrywy śnieżnej jest niewielka lub są wydeptane czy też przygotowane trasy. Jeżeli jednak udajemy się w rejon gdzie śniegu jest dużo, mamy ochotę na wędrówkę to górskich halach to wybieramy szerokie narty backcountry które nie zapadają się w głębokim śniegu i mają krawędzie stalowe.

Twoje narty będą szersze – będą miały powyżej 62 mm szerokości. Najczęściej będzie to oznaczało, że konsekwentnie buty i wiązania będą odpowiednio wzmocnione – wiązanie będzie bardziej masywne aby mogło utrzymać ciężką nartę i wytrzymać większą się przekazywaną na narty.

Narty biegowe turystyczne i rekreacyjne - na początek kilka ważnych informacji.

rodzaje nart biegowych

Narty biegowe turystyczne i rekreacyjne to najbardziej popularne rodzaje nart biegowych.

Rodzaje nart biegowych wybierz właściwe dla ciebie

Jakie narty biegowe wybrać, podział nart biegowych, co trzeba wiedzieć przy wyborze typu nart biegowych.

Narty biegowe turystyczne tzw śladowe przeznaczone do biegania w terenie łatwym płaskim i na niewielkich pagórkach, do wędrówki poza trasami przygotowanymi, nadają się także na trasy przygotowane.

Narty biegowe backountry do turystyki w terenie trudnym, poza trasami, na grubej pokrywie śnieżnej, w teren trudniejszym oraz trudnym, także górskim. Radzą sobie także na zlodowaconym śniegu. Zbliżona do tej grupy, choć na nieco łatwiejszy teren jest utworzona Fischer grupa nart Offtrack.

Narty biegowe rekreacyjno-sportowe zbliżone do nart sportowych, jednak nieco szersze i trochę krótsze, wybaczają niedoskonałość w technice, przeznaczone do biegu na trasach przygotowanych.

Narty biegowe sportowe przeznaczone do biegu sportowego na trasach przygotowanych. Zależnie o stylu biegu, dzielą się na narty do stylu klasycznego oraz do stylu dowolnego (styl łyżwowy).

Buty do nart biegowych, porady i oferta

Jakie buty do biegówek?NNN, SNS, SNS Pilot, Prolink, NNN BC-czym sie różnią. Jakie buty są najlepsze do biegówek. 

Wszystkie narty biegowe turystyczne i rekreacyjne wymagają smarowania, w celu lepszego ślizgu i konserwacji. Każda narta musi być smarowana w strefie odbicia na dobry poślizg. Narty z łuską i foką wymagają smarowania smarem zapobiegającym przymarzaniu lodu lub przyklejaniu się śniegu do ślizgów. Foki wymagają także czyszczenia preparatami czyszczącymi.

Smarowanie nart biegowych
Łuska i skin nart biegowych

Zanim zdecydujemy jakie narty biegowe spełnią nasze oczekiwania warto wiedzieć dlaczego narta biegowa nie cofa się przy odbiciu, zwłaszcza przy podbiegach w górę. Na nartach biegowych posuwamy się do przodu dzięki pracy rąk i nóg – odpychamy się zarówno za pomocą kija lub obu kijów wbitych w śnieg, jak i dzięki odbiciu się nogami. Aby narty nie cofały się, w strefie odbicia czyli mniej więcej pod butem oraz kilka, do kilkunastu centymetrów przed i za butem jest strefa odbicia. Co więcej narta nie jest płaska, jest łukowo wygięta do góry. Siła docisku jest tak wyliczona, że w czasie ślizgu obie narty lekko unoszą się nad śniegiem, w czasie obicia dociskana narta łapie kontakt z podłożem w strefie odbicia. 

Strefa odbicia może być całkiem gładka i nasmarowana smarem odbiciowym tzw. klistrem (pamiętacie niemieckie słowo Kleister). To rozwiązanie stosowane jest najczęściej w nartach sportowych, poza sportem w Polsce mniej popularne, choć chętne stosowane w Czechach i Skandynawii.

Łuska – na spodzie narty w strefie odbicia jest odciśnięta lub wycięta łuska, kształt jej elementów jest taki by zapewnić ruch do przodu a zatrzymać do tyłu. Najczęściej łuska nie jest jednolita, ma różną rzeźbę zarówno wzdłuż narty jak i w rzucie poprzecznym.
np Fischer Vario Crown lub Fischer Offtrack Crown. 

Foki Obecnie coraz częściej stosowanym rozwiązaniem są foki (ang. skin), których włosie skierowane jest a w jedną stronę, tak by zatrzymać ruch powrotny. W nartach sportowych, turystycznych i rekreacyjnych są to najczęściej dwa równoległe paski (Twin Skin). W nartach backcountry i skiturowych jest to zazwyczaj jeden szeroki pasek. Foki uznawane są za bardziej skuteczne niż łuska. Zaletą fok jest to, że można je łatwo samodzielnie wymienić na nowe.

Narty biegowe śladowa Alpina Energy
Narty biegowe śladowa Alpina Energy

Najpopularniejsze narty śladowe firmy ALPINA ENERGY z łuską do turystyki i rekreacji.
Narty śladowe z łuską. Profil szerokość: 54-48-52 mm. Doskonałe do wędrowania w terenie nieprzygotowanym przy średnio grubej pokrywie śniegu, łatwo zakładają ślad. Sprawują się też dobrze na przygotowanych trasach biegowych.
Fabrycznie zamontowana płyta NIS do montażu wiązań Rotefella Touring Auto Classic w systemie NNN.
Polecane na: tereny płaskie i lekko pagórkowate. Dla początkujących i zaawansowanych.
Zalecane buty: Alpina T5, Alpina T5 Eve

Damskie buty do nart biegowych Alpina T5 Eve
Damskie buty do nart biegowych Alpina T5 Eve
Buty do nart biegowych Alpina T5
Buty do nart biegowych Alpina T5

Cena z wiązaniami 1090 zł 

Narty biegowe Fischer Orbiter

Narty biegowe o charakterze lekko sportowym, nieco krótsze od typowych nart sportowych, dzięki temu są łatwiejsze w opanowaniu, wybaczają niedoskonałości techniki i pozwalają mniej zaawansowanym biegaczom na osiąganie satysfakcjonującej szybkości.
Profil szerokości 49-45-47 mm. Bardzo lekkie długość M 1220 g/para. Dwurzędowa syntetyczna foka oraz technologia Efficient Forward pozwala skutecznie wykonać odbicie i przejść do płynnego poślizgu.
Polecane na: trasy przygotowane,  dobrze radzą sobie przy zjeździe. Poza trasami przygotowanymi pozwalają na bieg przy średniej grubości pokrywy śnieżnej.  Dla początkujących i zaawansowanych.

Technologia Efficient Forward

Technologia Efficient Forward – pozwala skutecznie wykonać odbicie i przejść do płynnego poślizgu nawet przez niedoświadczonego narciarza. Narty z tej grupy są nieco krótsze, aby ułatwiać zjazdy i zatrzymywanie się, przy jednoczesnym zachowaniu stabilności podczas jazdy.

Twin Skin

Twin Skin – to dwa paski moheru, które powodują, że możliwe jest odbicie a jednocześnie zmniejszone jest zbyteczne tarcie (hamowanie) podczas fazy ślizgu. Moherowe foki są szczególnie skuteczne na oblodzonej trasie. Teflonowa powłoka fok zmniejsza absorbowanie wilgoci i klejenie się śniegu.
Air Core Basalite – połączenie materiału Air Core oraz ekstremalnie lekkiego drewna z wyfrezowanymi kanałami w drewnianym rdzeniu, umożliwia zmniejszenie wagi nart. Włókna bazaltowe zapewniają doskonała elastyczność niezależnie od temperatury.

Air Core Basalite

Air Core Basalite – połączenie materiału Air Core oraz ekstremalnie lekkiego drewna z wyfrezowanymi kanałami w drewnianym rdzeniu, umożliwia zmniejszenie wagi nart. Włókna bazaltowe zapewniają doskonała elastyczność niezależnie od temperatury.

Polecane na: trasy przygotowane, dobrze radzą sobie przy zjeździe. Poza trasami przygotowanymi pozwalają na bieg przy średniej grubości pokrywy śnieżnej. 
Dla początkujących i zaawansowanych.
Narty mają zamontowaną płytę IFP i sprzedawane są w komplecie z wiązaniami Fischer Turnamic w systemie NNN.

Zalecane buty: Fischer RC3 Classic, Fischer RC Classic WS, Alpina T5, Alpina T5 Eve. W niektórych przypadkach do rozważenia buty Fischer RC3 Combi lub RC3 Skate.

Damskie buty Fischer do nart biegowych
Damskie buty Fischer do nart biegowych

Dobór długości nart biegowych do wagi narciarza:
58-74 kg M 174 cm,
70-89 kg L 184 cm,
75-95 kg XL 189 cm,
79-100 kg XL Stiff 189 cm,

Narty biegowe Fischer

Cena z wiązaniami 990 zł 

Pamiętaj o konserwacji fok i smarowaniu ślizgów. Foki powinny być impregnowane by nie ulegały oblodzeniu. Co jakiś czas powinny być zmywane z zanieczyszczeń. Ślizgi nart powinny być smarowane smarem ślizgowym nie oddziałującym negatywnie na foki.

Pamiętaj o konserwacji fok i smarowaniu ślizgów.
Foki powinny być impregnowane by nie ulegały oblodzeniu. Co jakiś czas powinny być zmywane z zanieczyszczeń. Ślizgi nart powinny być smarowane smarem ślizgowym nie oddziałującym negatywnie na foki. Smary oparte na rozpuszczalniku węglowodorowym (hydrocarbon) mogą rozpuszczać klej na fokach. Należy więc stosować smary przeznaczone do nart z foką.

Narty biegowe rekreacyjne o charakterze lekko sportowym, nieco krótsze od typowych nart sportowych, dzięki temu są łatwiejsze w opanowaniu, pozwalają mniej zaawansowanym biegaczom na osiąganie satysfakcjonującego tempa.
Profil szerokości 48-44-46 mm. Bardzo lekkie długość M 1220 g/para.
Technologia:
Vario Crown – nowej generacji efektywna łuska jest połączeniem trzech rodzajów łuski Single, Double i Glinding (pojedyńcza, podwójna i ślizgowa) pozwala na dobre odbicie z zachowaniem optymalnej właściwości ślizgu.biciu.

Air Core Basalite

Technologia Efficient Forward

Efficient Forward – pozwala skutecznie wykonać odbicie i przejść do płynnego poślizgu nawet przez niedoświadczonego narciarza. Zastosowanie innowacyjne kompozycji sprawdzonych materiałów doprowadziło do maksymalnego zwiększenia elastyczności narty. W rezultacie narta nie wymaga już tak dużych umiejętności technicznych przy odbiciu.

Narty biegowe Fischer Orbiter

Polecane na: trasy przygotowane, dobrze radzą sobie przy zjeździe. Poza trasami przygotowanymi pozwalają na bieg przy średniej grubości pokrywy śnieżnej. 
Dla początkujących i zaawansowanych.


Narty mają zamontowaną płytę IFP i sprzedawane są w komplecie z wiązaniami Fischer Turnamic w systemie NNN.

Zalecane buty: Fischer RC3 Classic, Fischer RC Classic WS, Alpina T5, Alpina T5 Eve. W niektórych przypadkach do rozważenia buty Fischer RC3 Combi lub RC3 Skate.

Air Core Basalite – połączenie materiału Air Core oraz ekstremalnie lekkiego drewna, z kanałami powietrznymi drążonymi w drewnianym rdzeniu, umożliwia zmniejszenie wagi nart. Włókna bazaltowe zapewniają doskonałe właściwości niezależnie od temperatury.

Narty biegowe Fischer

Cena z wiązaniami 1070 zł 

Pamiętaj smarowaniu i konserwacji ślizgów.
Narty z łuską powinny być smarowane w celu zapobiegania oblodzeniu ślizgów i poprawienia poślizgu i konserwacji.

Narty biegowe backcountry przeznaczone są do  wędrowania poza trasami idziesz tam gdzie chcesz.
W ofercie najbardziej znane  marki nart backcountry Fischer, Alpina, Sporten.

Narty sportowe Fischer

Narty biegowe sportowe do dtylu klasycznego i do stylu dowolnego (łyżwowego). W ofercie narty najbardziej znanego producenta Fischer Sports. 

Buty do nart biegowych turystyczne Alpina i Fischer.
Słynne buty backcountry Alpina do do ambitnej turystyki narciarskiej.
Buty sportowe do nart biegowych Alpina i Fischer.

Odzież na narty biegowe musi  chronić przed chłodem i wiatrem oraz  umożliwić odprowadzanie nadmiaru ciepła i pary wodnej. Musi być lekka i nie krępować ruchu. Po sezonie może być wykorzystywana do wędrówki, marszu nordic walking, joggingu i  na rower.
W ofercie kurtki, spodnie, bluzy, kamizelki, rękawice, czapki, Silvini, Swix, Fischer.

Kije do nart biegowych firm Leki, Fischer, Alpina, Komperdell. Szczególnie polecamy kije Leki z znakomitym systemem wypinania paska Trigger Shark. Stosowane są w sporcie wyczynowym ale przydatne są dla wszystkich.

Ochrona oczu i polepszenia widzenia to zalety dobrych okularów sportowych marek BLIZ. GOG i Bolle. Okulary ogólno-sportowe oraz specjalne do narciarstwa biegowego. Okulary fotochromatyczne dostosowują się do nasłonecznienia. Okulary polaryzacyjne poprawiają jakość i ostrość widzenia.

Plecaki na narty biegowe

Jeśli wychodzimy na biegówki na dłużej to niezbędny jest niewielki i lekki plecak z dobrą wentylacją na plecach lub butelka termiczna na pas (tzw. nerka lub drinkbelt). W ofercie plecaki biegówkowe Fischer i OneWay oraz butelki termiczne Swix, Leki, Fischer, OneWay, Toko.

Narty smarujemy by nie kleił się śnieg, by chronić ślizgi przez utlenianiem się. Narty bez łuski czy foki bez klistra w ogóle nie ruszą z miejsca. Musimy także czyścić i konserwować foki. Na poziomie amatorskim nie jest to trudne. W ofercie smary, zmywacze, klistry i narzędzia Swix i Toko.

Narty biegowe Warszawa

Sklep Biegówki Lepsza Strona zimy powstał w 2010 r. Rzetelność i pozytywne nastawianie spowodowały, że zyskaliśmy zaufanie Klientów w całej Polsce. Choć jesteśmy małym sklepem, mamy większy wybór nart biegowych, butów do nart biegowych i odzieży na biegówki niż wszystkie sklepy sieciowe w Warszawie razem wzięte. Nasz sklep działa stacjonarnie oraz w internecie. Zdecydowana większość naszej oferty dostępna jest na miejscu. Dziękujemy za Wasze zaufanie.
Zapraszamy!
Narty biegowe sklep stacjonarny i internetowy Warszawa

Narty biegowe, nordic walking, trekking, nartorolki Nordic Walking - przyjazny sklep specjalistyczny w Warszawie

Specjalizujemy się w sprzedaży nart biegowych, butów do narciarstwa biegowego, odzieży na biegówki, okularów na narty biegowe, czapki, skarpety i rękawiczki na biegówki. Smary do nart biegowych, pokrowce, paski do spinania nart.
Sprzedajemy także kije i akcesoria do nordic walking.
Butelki na napój przypinane do pasa, wygodne plecaki do marszu, latarki czołowe  Pokrowce na kije nordic walking.

Narty biegowe, Nordic Walking, trekking, nartorolki Warszawa, to zarówno sklep stacjonarny jak i internetowy. Większość oferowanych produktów dostępnych jest na miejscu, niektóre  na zamówienie.

Poznaj nasz sklep

Sprzedajemy tylko to na czym się znamy i wiemy, że jest dobre.

 

Biegówki Lepsza Strona Zimy –  sklep specjalistyczny  w Warszawie.
Choć znajdujemy się na Targówku to łatwo dojedziesz do nas publicznym transportem.
Nasz adres:
Bizera Spółka z o. o.
ul. Rusiecka 8A, 03-698 Warszawa


Jak dojechać